25.03.2019r. Godz. 22:46Bieżące interwencje

Pożar budynku mieszkalno- gospodarczego w miejscowości Bokowe

dodano: 11 marca 2019 o 06:03 | ostatnia aktualizacja: 11 marca 2019 o 10:03 | kategoria: Działania długotrwałe i ważniejsze zdarzenia | powiat: strzelecki

10 marca 2019 roku kilka minut po północy do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Strzelcach Opolskich wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w miejscowości Bokowe k. Łazisk w gminie Jemielnica.

Pożar budynku mieszkalno- gospodarczego w miejscowości Bokowe

Podczas jazdy zastępów straży pożarnej wystąpiły utrudnienia w związku z zerwaną linią telekomunikacyjną w miejscowości Szczepanek oraz powalonym drzewem w miejscowości Gąsiorowice. Po przybyciu pierwszego zastępu i przeprowadzonym rozpoznaniu stwierdzono, że pali się budynek mieszkalno-inwentarski, który całkowicie objęty jest pożarem, a mieszkańcy znajdują się poza budynkiem. Przypuszczalną przyczyną pożaru było wyładowanie atmosferyczne.

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączaniu instalacji elektrycznej w budynku, wzniesieniu z palącego się budynku butli z gazem propan-butan, sprawieniu podnośnika i podaniu pięciu prądów wody w natarciu na palący się budynek, podaniu dwóch prądów wody w obronie na znajdującą się w bliskiej odległości stodołę oraz ewakuacji żywego inwentarza. Dalsze działania polegały na dogaszaniu nadpalonych elementów budynku i pracach rozbiórkowych nadpalonej konstrukcji dachu. Działania strażaków utrudniał silnie wiejący wiatr. W działaniach udział brały zastępy z JRG Strzelce Opolskie, OSP Łaziska, OSP Gąsiorowice, OSP Jemielnica, OSP Zawadzkie. Na miejsce pożaru przybył również Wójt gminy Jemielnica, Policja oraz pracownicy pogotowia energetycznego.

Opracowanie: mł. bryg. Piotr Zdziechowski.
Zdjęcia: mł. bryg. Piotr Zdziechowski, OSP Łaziska, Anna Bok.