23.02.2019r. Godz. 08:26Bieżące interwencje

Pożar hali produkcyjnej w Leśnicy

dodano: 2 września 2015 o 21:09 | ostatnia aktualizacja: 2 września 2015 o 21:09 | kategoria: Działania długotrwałe i ważniejsze zdarzenia | powiat: strzelecki

W dniu 27 sierpnia 2015 r. o godz. 11:14 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta powiatowego PSP w Strzelcach opolskich otrzymał informację o pożarze hali produkcyjnej w miejscowości Leśnica. Do zdarzenia zadysponował 3 zastępy z JRG Strzelce Op. wraz z dowódcą i zastępcą dowódcy JRG, po 2 zastępy z OSP Leśnica, Zalesie Śląskie, Raszowa i Wysoka oraz po jednym zastępie z OSP Ujazd, Kalinowice, Januszkowice.

Na miejsce pożaru udał się Komendant Powiatowy PSP w Strzelcach Opolskich st. bryg. Wojciech Lisowski.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia kierujący działaniem ratowniczym ustalił, że:

- pali się hala produkcyjna wypełniona słomą i maszynami do produkcji peletu,

- na zewnątrz zakładu palą się bele słomy i składowany na dużej powierzchni pelet,

- wszyscy pracownicy opuścili obiekt przed przybyciem pierwszych zastępów jednostek ochrony przeciwpożarowej,

Pożar hali produkcyjnej w Leśnicy

KDR prosił o dodatkowe siły i środki,

Na miejsce pożaru udali się oficerowie z Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu.

Dyżurny na prośbę kierującego działaniem ratowniczym zadysponował dodatkowo zastępy z JRG nr 1 w Opolu, JRG nr 1 i 2 w Kędzierzynie Koźlu oraz z JRG w Krapkowicach. Zadysponował Pluton Drugiej Kompanii Gaśniczej Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego „Kędzierzyn Koźle” w skład której weszły OSP z Kamienia Śląskiego, Strzeleczek, Kórnicy, Jasiony, Odrowąża oraz samochód operacyjny z JRG Krapkowice z zastępcą dowódcy kompani. Na miejsce zdarzenia zadysponowany został samochód dowodzenia i łączności z KW PSP w Opolu oraz Ciężki Samochód Cysterna z JRG nr 1 Kędzierzyn Koźle.

Na miejsce pożaru udali się także Zastępca Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego st. bryg. Marek Matczak i Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Strzelcach Opolskich st. kpt. Damian Glik.

Dyżurny na prośbę kreującego działaniem ratowniczym zadysponował z KP PSP w Strzelcach Opolskich samochód kwatermistrzowski oraz samochód operacyjny z oficerem celem wsparcia prac sztabu.

Ok godz 18:30 kierujący działaniem ratowniczym poprosił SKKP w Strzelcach Opolskich o zadysponowanie zastępów celem podmiany zastępów z powiatu strzeleckiego. Dyżurny zadysponował zastępy: JRG Strzelce Opolskie, OSP Zawadzkie, Staniszcze Wielkie, Łaziska, Kadłub. Działania gaśnicze zakończono ok godz 24, na miejscu celem dozorowania pogorzelska zostały zastępy z JRG Strzelce Opolskie, OSP Łaziska, Zawadzkie i Leśnica.

Następnego dnia na miejsce pożaru celem dogaszenia pogorzeliska dyżurny zadysponował zastępy JRG Strzelce Opolskie, OSP Zalesie Śląskie, Raszowa, Kadłub, Sucha, Leśnica, Wysoka. Działania gaśnicze zakończono w dniu 28.08.2015 r. ok godz. 16.

Działania straży polegały na:

- zabezpieczeniu miejsca zdarzenia,

- odłączeniu zasilania w energię elektryczną,

- wyniesieniu na zewnątrz butli 11 kg z gazem propan-butan,

- podaniu prądów wody w natarciu i obronie,

- podaniu w natarciu prądów piany ciężkiej i średniej,

- podziału terenu działań na dwa odcinki bojowe i punkt przyjęcia sił i środków,

- powołaniu sztabu akcji,

- przegrupowaniu sił i środków

- udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy 2 osobom, które ewakuowały się z budynku przed przybyciem strażaków,

- sprawdzeniu przy pomocy kamery termowizyjnej ugaszonych pomieszczeń celem wyeliminowania zarzewi ognia,

- prowadzeniu prac rozbiórkowych elementów konstrukcyjnych hali,

- dowożeniu i przetłaczaniu wody do miejsca pożaru,

- oświetleniu terenu działań,

- dogaszeniu pogorzeliska,

Kierownictwo Komendy Powiatowej PSP w Strzelcach Opolskich dziękuje wszystkim strażakom uczestniczącym w akcji ratowniczo- gaśniczej w dniach 27-28 sierpnia 2015 r. za trud, poświęcenie i ogromne zaangażowanie.

Dziękujemy również władzom samorządowym, instytucjom i firmom za okazaną pomoc logistyczną w postaci użyczonego sprzętu, zorganizowania wyżywienia dla ratowników oraz olbrzymie wsparcie w trakcie długotrwałych działań.

Tekst mł. bryg. P. Zdziechowski, foto: dh Błażej Duk