22.02.2019r. Godz. 08:45Bieżące interwencje

Pożar lasu w powiecie strzeleckim

dodano: 9 kwietnia 2014 o 17:04 | ostatnia aktualizacja: 17 kwietnia 2014 o 14:04 | kategoria: Działania długotrwałe i ważniejsze zdarzenia | powiat: strzelecki

 

         W dniu 8 kwietnia br., o godz. 16:02 dyżurny stanowiska kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Strzelcach Opolskich otrzymał zgłoszenie o pożarze lasu pomiędzy miejscowościami Borycz i Krzyżowa Dolina. Natychmiast do zdarzenia zadysponował zastęp JRG Strzelce Op. oraz zastępy OSP Izbicko, 2 x Kadłub, Grodzisko, Rozmierka i Krośnica.

Pożar lasu w powiecie strzeleckim

 

Po przybyciu na miejsce zdarzenia kierujący działaniem ratowniczym ustalił, że pożarem objęte są dwa oddziały leśne oraz na skutek porywistego wiatru pożar rozwija się dynamicznie. Poprosił również o zadysponowanie dodatkowych zastępów. Dyżurny zadysponował z powiatu strzeleckiego OSP Kolonowskie, Staniszcze Wielkie, Spórok, Siedlec, Sucha, Gąsiorowice i Jemielnica. Dyżurny poprosił również Stanowisko Kierowania Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP o zadysponowanie dodatkowych zastępów z terenu woj. opolskiego. Na miejsce pożaru z powiatu opolskiego, przybył zastęp JRG 1 z Komendy Miejskiej w Opolu oraz zastępy OSP Krzyżowa Dolina, Krasiejów, Schodnia i  2 x Dębie. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podawaniu środków gaśniczych w natarciu i obronie, dowożeniu wody na miejsce pożaru, wykonaniu pasów ochronnych, wycinaniu i usuwaniu drzew. Kierujący działaniem ratowniczym w dalszej fazie działań gaśniczych podzielił teren pożaru na dwa odcinki bojowe. Dzięki sprawnie przeprowadzonej akcji gaśniczej szybko opanowano pożar, który strawił ok. 9 hektarów uprawy leśnej, drągowiny i starodrzewia. W działaniach strażaków wspierały z powietrza dwa śmigłowce gaśnicze wraz z samolotem oraz pracownicy Straży Leśnej i Nadleśnictwa Strzelce Opolskie.

Tekst: st.  kpt.  Piotr Zdziechowski,

Foto: Błażej Duk