23.02.2019r. Godz. 08:47Bieżące interwencje

Pożar magazynu w byłym hangarze lotniczym Skarbimierz – lotnisko 20 marca 2013

dodano: 22 marca 2013 o 15:03 | ostatnia aktualizacja: 25 marca 2013 o 08:03 | kategoria: Działania długotrwałe i ważniejsze zdarzenia

20 marca br. o godzinie 21:12 do stanowiska kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Brzegu dotarło zgłoszenie o pożarze hangaru położonego na terenie byłego lotniska w Skarbimierzu. Na miejsce zdarzenia zostało zadysponowanych 5 zastępów państwowej i ochotniczej straży pożarnej.

Pożar magazynu w byłym hangarze lotniczym Skarbimierz – lotnisko 20 marca 2013

W momencie przybycia na miejsce zdarzenia pożarem objęte było całe wnętrze magazynu urządzonego w starym hangarze lotniczym. Z informacji uzyskanych na miejscu zdarzenia przez strażaków, wynikało że w hangarze składowane są różne materiały: m.in. konstrukcja drewniana zdemontowanej zabytkowej karczmy oraz wycofane z użytku elementy wyposażenia wojskowego ( elementy umundurowania, materace, koce, obuwie itp.), części zamienne do pojazdów itp. Działania zastępów straży pożarnej polegały na podaniu do wewnątrz palącego się obiektu 3 prądów piany ciężkiej, po zmniejszeniu intensywności pożaru wprowadzono do wewnątrz obiektu dodatkowo 1 prąd piany średniej. Ze względu na duże zadymienie wewnątrz obiektu użyto agregatów oddymiających, a ratownicy musieli pracować w sprzęcie ochrony dróg oddechowych. Działania ratownicze były utrudnione ze względu na duże ilości składowanych na zewnątrz materiałów, które utrudniały dostęp do palącego się obiektu. Utrudnieniem był również sposób składowania materiałów na ażurowych regałach co spowodowało duże zużycie środków gaśniczych (3500 l środka pianotwórczego). Spaleniu uległy elementy drewnianej karczmy, elementy wyposażenia wojskowego (elementy umundurowania, materace, koce, obuwie itp.) oraz części do pojazdów i maszyn przechowywane w hangarze. Straty zostały wycenione na ok. 250 tys. zł.

Opracowanie:
mł. kpt. Jacek Nowakowski

Zdjęcia:
mł. bryg. Dariusz Maciążek