22.02.2019r. Godz. 08:50Bieżące interwencje

Pożar mieszkania w Brzegu

dodano: 28 lipca 2016 o 15:07 | ostatnia aktualizacja: 2 sierpnia 2016 o 10:08 | kategoria: Ważniejsze zdarzenia podczas służby

O godz. 2:59 dnia 28 lipca b. r. do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Brzegu wpłynęło zgłoszenie o zadymieniu na klatce schodowej w bloku mieszkalnym przy ul. Mickiewicza w Brzegu.

Pożar mieszkania w Brzegu

Na miejsce zdarzenia zadysponowano 2 samochody gaśnicze i drabinę z JRG Brzeg oraz 1 samochód gaśniczy z OSP Michałowice oraz oficera operacyjnego KP PSP w Brzegu.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia okazało się, że do pożaru doszło w jednym z mieszkań znajdującym się na czwartym piętrze budynku. Kierujący działaniami ratowniczymi zarządził ewakuację wszystkich mieszkańców - ze względu na silne zadymienie na klatce schodowej 3 spośród 15 ewakuowanych osób ewakuowano przy pomocy drabiny mechanicznej. Lokatorzy mieszkania w którym doszło do pożaru zdołali opuścić je przed przyjazdem straży – jeden z lokatorów z objawami zatrucia gazami pożarowymi został odwieziony do szpitala przez przybyły na miejsce zdarzenia Zespół Ratownictwa Medycznego. W momencie przybycia jednostek PSP na miejsce zdarzenia pożar znajdował się w fazie pełnego rozwoju. Działania strażaków ze względu na zadymienie i wysoką temperaturę  prowadzone były w bardzo trudnych warunkach i polegały na podaniu jednego prądu wody do wewnątrz płonącego mieszkania, przeszukaniu mieszkania pod kątem obecności osób poszkodowanych, zlokalizowaniu i ugaszeniu pożaru. Po oddymieniu i przewietrzeniu klatki schodowej, sprawdzono przy pomocy eksplozymetru wszystkie mieszkania pod kątem obecności toksycznych gazów pożarowych. Ponieważ nie stwierdzono zagrożenia lokatorzy mogli powrócić do swoich mieszkań. Lokatorom mieszkania, w którym doszło do pożaru pomoc zapewnił przybyły na miejsce zdarzenia przedstawiciel Burmistrza Brzegu.

Prawdopodobną przyczyną zdarzenia było zwarcie w instalacji elektrycznej.

Oficer prasowy KP PSP Brzeg
kpt. Jacek Nowakowski

Zdjęcia:
asp. Paweł Krzywy