19.02.2019r. Godz. 03:15Bieżące interwencje

Pożar w zakładach papierniczych w Krapkowicach

dodano: 28 maja 2012 o 18:05 | ostatnia aktualizacja: 29 maja 2012 o 10:05 | kategoria: Działania długotrwałe i ważniejsze zdarzenia | powiat: krapkowicki

Dzisiaj około godziny 14:00 powstał pożar w zakładach papierniczych w Krapkowicach należących do koncernu Metsä Tissue. Pożar powstał na placu składowym makulatury i celulozy o powierzchni  około 1 hektara. Dzięki sprawnej akcji strażaków udało się szybko opanować gwałtownie rozprzestrzeniający się pożar i ograniczyć straty do 1000 ton spalonej makulatury stanowiącej surowiec produkcyjny.

Pożar w zakładach papierniczych w Krapkowicach

Na miejsce zdarzenia dyżurny stanowiska kierowania PSP w Krapkowicach niezwłocznie zadysponował duże siły PSP i OSP, które podjęły skuteczną akcję ratowniczą. Dlatego pożar nie rozprzestrzenił się na sąsiadujące ze składem dwa budynki produkcyjne, zbiorniki LPG a także będący na tym samym placu skład celulozy (około 800 ton) i odpadów produkcyjnych własnych (około 200 ton). W szczytowym momencie działań na miejscu zdarzenia było 15 zastępów straży pożarnej a także grupa operacyjna z KW PSP w Opolu i komendant powiatowy PSP w Krapkowicach. W związku z pożarem produkcja w zakładzie została czasowo wstrzymana. Wstępnie straty oszacowano na 600 tys. zł a wartość uratowanego surowca na blisko 2 mln zł.

Ze względu na to, że pożarem objęte zostały dwa stosy sprasowanej makulatury na łącznej  powierzchni około 500 m2, działania gaśnicze będą długotrwałe i prognozujemy, że mogą zakończyć się dopiero następnego dnia. Ugaszenie składu będzie polegało na sukcesywnym przekładaniu tlących się brykietów makulatury wraz z ich dogaszaniem.

Kierujący działaniem ratowniczym ocenił, że przypuszczalną przyczyną pożaru była awaria urządzeń służących do załadunku surowca. Faktyczną przyczynę ustala Policja.

Opracowanie i zdjęcia:
bryg. Adam Janiuk
rzecznik prasowy OKW PSP
rzecznik@psp.opole.pl