12.12.2018r. Godz. 02:29Bieżące interwencje

Pożar gospodarstwa Kaczorownia stowarzyszenia Barka k. Strzelec Opolskich

dodano: 21 października 2014 o 14:10 | ostatnia aktualizacja: 26 października 2014 o 10:10 | kategoria: Działania długotrwałe i ważniejsze zdarzenia | powiat: strzelecki

W dniu 21 października 2014 r. o godz. 12:14 dyżurny stanowiska kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Strzelcach Opolskich otrzymał informację o pożarze domu w miejscowości Kaczorownia. W tym samym czasie do zdarzenia zadysponował 3 zastępy z JRG KP PSP i samochód operacyjny z zastępcą dowódcy JRG oraz 2 zastępy OSP Kadłub, zastęp OSP Błotnica Strzelecka oraz zastęp OSP Ujazd.

Pożar gospodarstwa Kaczorownia stowarzyszenia Barka k. Strzelec Opolskich

Po przybyciu na miejsce zdarzenia kierujący działaniem ratowniczym ustalił, że: pożarem objęte jest całe poddasze domu, a budynek połączony jest zwartą zabudową obiektów gospodarczych i mieszkalnych, na zewnątrz budynku znajduje się pięciu mieszkańców, a wewnątrz nie powinno być żadnych osób. Ustalił również, że w budynku znajdują się trzy butle 11 kg z gazem propan- butan. Po przeprowadzonym rozpoznaniu dowódca poprosił o zadysponowanie dodatkowych zastępów z dużą ilością wody oraz drugi podnośnik. Dyżurny na miejsce pożaru zadysponował podnośnik z JRG Krapkowice, samochód operacyjny z Komendantem Powiatowym PSP w Strzelcach Opolskich i dwoma oficerami oraz zastępy OSP z Łazisk, Kielczy, Zawadzkiego, Zalesia Śląskiego, Strzelec Opolskich i Starego Ujazdu. Celem uzupełnienia gotowości operacyjnej zadysponował również do siedziby JRG sześciu naszych strażaków oraz zastępy OSP z Izbicka i Leśnicy celem zabezpieczenia operacyjnego powiatu. Zadysponował również z JRG 1 w Opolu samochód kwatermistrzowski ze sprężarką do napełniania butli na powietrze.

Działania straży polegały na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu energii elektrycznej na terenie gospodarstwa, podaniu pięciu prądów wody w natarciu na palące się poddasze i dwóch prądów wody w obronie na przyległe budynki, wyniesieniu butli gazowych oraz ich schładzaniu, rozbiórce elementów konstrukcyjnych dachu celem dotarcia do zarzewi ognia oraz oświetleniu terenu działań. W związku z długotrwałymi działaniami o godz 21:00 kierujący działaniem ratowniczym podjął decyzję o wymianie zastępów. W związku z tym dyżurny zadysponował zastępy OSP z Osieka, Grodziska, Suchej, Warmątowic i Gąsiorowic. W działaniach ratowników wspierali policjanci i ratownicy medyczni oraz władze samorządowe.

Kierownictwo Komendy Powiatowej PSP w Strzelcach Opolskich dziękuje wszystkim uczestniczącym w działaniach ratowniczo- gaśniczych za trud, poświęcenie i ogromne zaangażowanie w ratowanie obiektu będącego schronieniem dla bezdomnych.

Opracowanie:
bryg. Adam Janiuk 
oficer prasowy OKW PSP i st. kpt. Piotr Zdziechowski oficer prasowy KP PSP w Strzelcach Op.

Zdjęcia:dh Błazej Duk