22.02.2019r. Godz. 08:59Bieżące interwencje

Pracowity i tragiczny koniec 2012 i początek 2013 roku

dodano: 2 stycznia 2013 o 14:01 | ostatnia aktualizacja: 3 stycznia 2013 o 07:01 | kategoria: Działania długotrwałe i ważniejsze zdarzenia

Okres niedawnych świąt, sylwester i pierwsze dni nowego roku, były najbardziej pracowitym przełomem roku dla opolskich strażaków na przestrzeni wielu lat. Niestety był to też okres tragiczny, gdyż zginęło 11 osób, w tym dwie w pożarach, a rannych zostało 50 osób (11 w pożarach).  Od 24 grudnia do 2 stycznia stycznia br. (g. 12:00) Państwowa Straż Pożarna odnotowała 244 zdarzenia, z czego 123 stanowiły pożary. Kilkanaście pożarów było wynikiem zabawy środkami pirotechnicznymi, ale nie były to te najpoważniejsze zdarzenia. Do działań zadysponowano 2461. ratowników w ramach 546. zastępów straży pożarnej. Podczas tych zaledwie kilku dni strażacy przed przybyciem zespołów PRM udzielili 17 razy kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanym oraz wielokrotnie wspomagali ratowników medycznych przy udzielaniu pomocy medycznej. Współpracując z Policją wspieraliśmy ich w działaniach kierując ruchem drogowym podczas zdarzeń drogowych, umożliwiając wejście do mieszkań przy podejrzeniu zgonu, czy oświetlając miejsca tragicznych zdarzeń.

Pracowity i tragiczny koniec 2012 i początek 2013 roku

Najpoważniejsze zdarzenia.

24.12.2012

 • Zatrucie tlenkiem węgla w mieszkaniu w Paczkowie zgłoszono o 15:37. Urządzenie pomiarowe straży pożarnej wykazało wysokie stężenie tlenku węgla - 200 ppm. W mieszkaniu znajdowała się osoba poszkodowana, która na skutek zatrucia działania czadu zemdlała podczas kąpieli. Czynności ratunkowe prowadził zespół ratownictwa medycznego. Zarządzono ewakuację 4. osób z mieszkania i je przewietrzono.

 • W Prudniku o 16:35 mężczyzna zasłabł podczas kąpieli. Strażacy wykonali pomiar stężenia CO, który w łazience wynosił 200 ppm. Ewakuowano na zewnątrz budynku cztery osoby, w tym dwójkę dzieci, przewietrzono mieszkanie, zakręcono dopływ gazu do piecyka, sprawdzono poszczególne kondygnacje na klatce schodowej urządzeniem pomiarowym. Poszkodowany mężczyzna został przewieziony do szpitala.

 • Z mieszkania w Nysie, w którym zasłabła kobieta, ewakuowaliśmy 10 osób, w tym pięcioro dzieci. Pomocy poszkodowanej udzielił zespół PRM. Po wejściu do mieszkania przyrząd pomiarowy natychmiast przełączył się na tryb alarmowy wskazując 150 -170 ppm tlenku węgla. Poszkodowaną zabrano do szpitala. Gruntownie przewietrzono mieszkanie i ponownie sprawdzono urządzeniem pomiarowym. Przy wskazaniach 0 ppm pozwolono rodzinie na powrót do mieszkania.

25.12.2012

 • W Kędzierzynie-Koźlu o godzinie 15:50 doszło do zdarzenia drogowego z udziałem dwóch samochodów osobowych, w którym ranne zostały dwie osoby. Pomocy poszkodowanym udzieliło PRM. Działania jednostek straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora, zabezpieczeniu wycieku paliwa z baku samochodu oraz usunięciu skutków zdarzenia.

27.12.2012

 • W godzinach porannych w związku z podejrzeniem zgonu w Lewinie Brzeskim strażacy w obecności Policji i PRM otwierali mieszkanie, w którym lekarz potwierdził zgon lokatorki.

 • O 12:50 w Szybowicach pow. prudnicki zgłoszono pożar budynku mieszkalnego. Działania pięciu zastępów straży polegały m.in. na podaniu prądu wody na palące się wyposażenie pokoju i wyniesieniu ze strefy zagrożenia butli z gazem propan–butan. Uratowano mienie o wartości 100 tys. zł.

 • O godz.18:27 zgłoszono wypadek drogowy z udziałem samochodów osobowych na trasie /DW nr 407/ Pogórze – Stara Jamka pow. prudnicki. Po dojeździe zastępów straży pożarnej ustalono, że samochodami podróżowało pięć osób i ranna została jedna osoba, której kwalifikowanej pierwszej pomocy udzielił zastęp ratowników z OSP Chrzelice. Osobę poszkodowaną przekazano przybyłemu zespołowi PRM.

28.12.2012

 • W miejscowości Sucha Kamienica pow. nyski ok. 14:08 doszło do pożaru dachu budynku. Na miejsce zdarzenia zadysponowano 6 zastępów straży pożarnej, których działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, zlokalizowaniu przy pomocy kamery termowizyjnej źródła ognia oraz ugaszeniu pożaru. Dzięki sprawnej akcji strażaków uratowano mienie o wartości 50 tys. zł a straty wyniosły 20 tysięcy.

 • W Opolu na pl. Konstytucji 3 Maja doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych, w którym jedna osoba została ranna. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobie poszkodowanej, którą następnie przekazano PRM.

 • Dyżurny stanowiska kierowania Komendanta Miejskiego w Opolu o 14:26 przyjął zgłoszenie o zderzeniu trzech samochodów osobowych na ulicy Wrocławskiej. Na miejsce zdarzenie zadysponowano 3 zastępy, tj. 13 strażaków, którzy po dojeździe ustalili, że doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy dwóm osobom poszkodowanym a następnie usunięciu skutków zdarzenia. W międzyczasie na przeciwnym pasie ruchu doszło do kolejnego zdarzenia drogowego z udziałem dwóch samochodów osobowych, jednak w tym zdarzeniu nikt nie został ranny.

29.12.2012

W tym dniu odnotowaliśmy cztery zdarzenia drogowe z czterema osobami poszkodowanymi.

 • W Ciarce w powiecie kluczborskim zasłabnięcie kierowcy było przyczyną zjechania samochodu ciężarowego do rowu. Po przekazaniu kierowcy załodze ZRM i prowadzonej przez nich akcji resuscytacyjnej stwierdzono zgon.

 • W Nowym Browińcu w powiecie prudnickim z nieustalonych przyczyn kierująca wypadła z drogi i dachowała. Działania straży polegały na wykonaniu dostępu do poszkodowanej dla zespołu PRM a lekarz przybyły razem z jednostkami PSP stwierdził zgon kierującej. Pozostałe dwie osoby poszkodowane zostały ranne w miejscowościach Kluczbork i Kędzierzyn – Koźle.

30.12.2012

 • W godzinach nocnych doszło do pożaru na wysypisku śmieci w Opolu przy ul. Podmiejskiej. Groźnie wyglądający i bardzo niebezpieczny pożar ze względu na możliwość składowania niewiadomego pochodzenia materiałów gasiło 11 zastępów w liczbie 46 ratowników. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu 3 prądów piany w natarciu na źródło ognia oraz 4 prądów wody w obronie na kominy odprowadzające metan ze składowiska. Akcja gaśnicza trwała cztery godziny.

 • O godz. 12:49 zadysponowano dwa zastępy straży pożarnej do miejscowości Głuchołazy na ul. Kolejową do zgłoszenia o zatruciu tlenkiem węgla. Po przeprowadzeniu badania atmosfery detektorem wielogazowym, stwierdzono 219 ppm tlenku węgla i dlatego ewakuowano z budynku trzyosobową rodzinę a obecny na miejscu zespół PRM przetransportował poszkodowanych do szpitala. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia i przewietrzyli mieszkanie. Po ponownym sprawdzeniu mieszkania przekazali budynek zarządcy.

31.12.2012

Był to dzień, w którym odnotowaliśmy najwięcej zdarzeń drogowych. Od godzin porannych zabezpieczaliśmy skutki kilkunastu wypadków drogowych, w których zostało poszkodowanych ogółem 14. osób. Przed przybyciem zespołów PRM strażacy udzielali kwalifikowanej pierwszej pomocy aż dziewięciu rannym osobom. Zdarzenia miały miejsce w powiecie:

• oleskim /Bodzanowice, Bzionków/,

• strzeleckim /Rożniątów, Leśnica, Kolonowskie/,

• namysłowskim /Biestrzykowice, Wilków-Bierutów, Domaszowice-Siemysłów/,

• nyskim /Biała Nyska/,

• opolskim /Kąty Op., Osowiec/,

• kędzierzyńsko – kozielskim /Reńska Wieś, Kędzierzyn-Koźle/.

 • O godz.20:45 w Lewinie Brzeskim strażacy dokonali pomiaru i potwierdzili obecność tlenku węgla w mieszkaniu. Zespół ratownictwa medycznego zabrał osobę poszkodowaną do szpitala.

 • W godzinach wieczornych w Opolu przy ul. Koszyka doszło do pożaru trzech altanek. Do zdarzenia zadysponowano cztery zastępy straży pożarnej, które po przybyciu na miejsce zabezpieczyły teren działania i podały prąd gaśniczy wody w natarciu na palące się altanki. Pogorzelisko sprawdzono kamerą termowizyjną. W trakcie dojazdu do miejsca zdarzenia wybuchła butla propanem-butanem w jednej z altanek. Na szczęście nikt nie został ranny. Powstałe straty wstępnie oszacowano na kwotę około 7 tys. zł.

 • Po godzinie 22:00 w Opolu Bierkowicach doszło do pożaru karczmy przy Muzeum Wsi Opolskiej. Z uwagi na charakter tego obiektu i możliwość szybkiego rozprzestrzenienia się pożaru na obiekty sąsiednie do zdarzenia zadysponowano 22 zastępy straży pożarnej. Działania zastępów straży polegały na podaniu prądów gaśniczych w natarciu na budynek karczmy i obronie sąsiednich obiektów muzealnych. W sumie ewakuowano około 40 osób przebywających w karczmie. Nikt nie został ranny. Działania ratownicze zakończono 1 stycznia po godz.1 w nocy. Straty w pożarze oszacowano na 350 tys. a uratowane mienie na 300 tys.

1.01.2013

 • W Nysie na ul Bończyka o godz 3.55 doszło do pożaru mieszkania na pierwszym pietrze w budynku pięciokondygnacyjnym. W zdarzeniu poszkodowane zostało sześć osób, trzem z nich kwalifikowanej pierwszej pomocy udzielili strażacy. Ewakuowano dwudziestu dwóch mieszkańców. W akcji brało udział pięć zastępów straży, spaleniu uległo całe mieszkanie oraz nadpaleniu okna na wyższych kondygnacjach. Straty w pożarze oszacowano na 300 tys. a uratowane mienie na 5 milionów.

 • W Dobrzyniu w powiecie brzeskim o godz 8.50 doszło do pożaru domu wolnostojącego. W pożarze śmierć poniósł jeden z lokatorów a drugi został ranny. W akcji brało udział osiem zastępów straży, straty materialne oszacowano na 50 tys. a uratowane mienie na 200 tys.

 • W Strzelcach Opolskich o godz 14.15 na ulicy Strzelców Bytomskich na chodniku zasłabł mężczyzna. Ze względu na brak ambulansu PRM poprosił Państwową Straż Pożarną o pomoc i zadysponowanie zastępu ratowniczego. Do działań niezwłocznie wyjechał zastęp PSP. Na miejscu zastano poszkodowanego bez zachowanych podstawowych czynności życiowych oraz lekarza ze szpitala w Strzelcach Opolskich, który był na spacerze. Wspólna półgodzinna resuscytacja doprowadziła do przywrócenia oddechu i krążenia poszkodowanego. Do zdarzenia zadysponowany został także śmigłowiec LPR z Gliwic. Strażacy zabezpieczyli miejsce lądowania śmigłowca.

 • W wyniku wypadków drogowych poszkodowane zostały dwie osoby:

  • w Ładzy (powiat namysłowski) śmiertelne potrącenie pieszego,

  • w Leśnicy (powiat strzelecki) zjechanie pojazdu z drogi do lasu.

2.01.2013

 • O godz. 3:05 dyżurny stanowiska kierowania w Opolu zadysponował sześć zastępów straży pożarnej do pożaru mieszkania w budynku wielorodzinnym w Niemodlinie. Z kamienicy ewakuowano siedem osób, w tym dwójkę nastoletnich dzieci. Dwie osoby ewakuowano z kondygnacji nad palącym się mieszkaniem. Strażacy udzielili trzem osobom kwalifikowanej pierwszej pomocy. Niestety jedna z osób ewakuowanych zatruła się śmiertelnie gazami pożarowymi prawdopodobnie podczas samodzielnej próby gaszenia pożaru. Lekarz stwierdził zgon. Strażacy podali prądy wody na palące się wyposażenie mieszkania na pierwszym piętrze, odłączyli zasilanie energii elektrycznej, zamknęli główny zawór gazu, przy użyciu agregatu oddymiającego usunęli dym z klatki schodowej oraz sprawdzili sąsiednie pomieszczenia. Straty oceniono na pięćdziesiąt tysięcy złotych. Przypuszczalną przyczyną pożaru było zaprószenie ognia z paleniska pieca węglowego. Podczas prowadzenia działań gaśniczych, pomimo stosowania właściwych środków ochrony osobistej, jeden z ratowników został niegroźnie poparzony. Ze względu na konstrukcję budynku (stropy drewniane) istniało zagrożenie szybkiego rozprzestrzenienia się pożaru na cały obiekt i sąsiednie budynki. Dzięki sprawnym działaniom ogień nie rozprzestrzenił się poza jedno mieszkanie.

Opracowanie: bryg. Adam Janiuk
rzecznik prasowy OKW PSP
rzecznik@psp.opole.pl

Zdjęcie zamieszczone za zgodą Mariusza Materlika www.ratownictwo.opole.pl