13.12.2018r. Godz. 13:45Bieżące interwencje

Rozpoczęcie kampanii "STOP pożarom traw!"

dodano: 25 marca 2016 o 07:03 | ostatnia aktualizacja: 24 maja 2016 o 08:05 | kategoria: Zapobieganie

W 2015 roku w Polsce doszło do blisko 83 tysięcy pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych, co stanowiło 45% wszystkich pożarów w naszym kraju! Średnio co 6 minut strażacy wyjeżdżali do akcji gaśniczych związanych z pożarami traw. Do dzisiaj strażacy gasili już 5336 pożarów traw i nieużytków. Najwięcej tego typu pożarów zanotowano w marcu i kwietniu ubiegłego roku – razem 43 724. W wyniku pożarów traw w 2015 r. zginęło 7 osób a 141 zostało rannych.

Rozpoczęcie kampanii "STOP pożarom traw!"

22 marca 2016 r. w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 17 w Warszawie odbył się briefing prasowy inaugurujący kampanię pod hasłem „STOP pożarom traw!”, który poprowadził st. bryg. Paweł Frątczak, rzecznik prasowy KG PSP.

Przedstawił on dane statystyczne, skalę zaangażowania straży pożarnej w interwencje związane z wypalaniem traw, straty dla środowiska naturalnego oraz koszty, jakie ponosi każdy obywatel w związku z pożarami i zaangażowaniem służb ratowniczych.

Wspólna kampania informacyjna Komendy Głównej PSP oraz Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych ma na celu zmniejszenie liczby pożarów traw oraz podniesienie świadomości ludzi w zakresie zagrożeń związanych z wiosennym podpalaniem nieużytków rolnych. W grupie docelowej akcji znaleźli się m.in. nauczyciele, dzieci i młodzież szkolna, mieszkańcy terenów wiejskich, właściciele ogródków działkowych.

Przełom zimy i wiosny to okres, w którym zawsze gwałtownie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Ma to związek z wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Pamiętajmy, że pożary traw są niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt oraz środowiska naturalnego. Zagrażają lasom, domom mieszkalnym i zabudowaniom gospodarczym, bezpowrotnie niszczą faunę i florę. Stwarzają też niebezpieczeństwo dla podróżujących, gdyż dym znacznie ogranicza widoczność, co może doprowadzić do groźnych wypadków i kolizji.

Angażują również wiele zastępów ratowniczych, których pomoc może być potrzebna w tym samym czasie w innym miejscu, gdzie naprawdę zagrożone jest życie i zdrowie ludzi.

Wypalanie traw, łąk i nieużytków rolnych jest zabronione. Grozi za to kara grzywny w wysokości 5 tys. zł, a nawet kara 10 lat pozbawienia wolności. Za wywołanie pożaru traw grożą poważne konsekwencje prawne, może też to skutkować utratą dopłat bezpośrednich z Unii Europejskiej. Szersza informacja na temat pożarów pokrycia gleby i kar.

Na terenie województwa opolskiego liczba pożarów traw jest jedną z najmniejszych w kraju i w 2015 roku było to 2,5 tysiąca zdarzeń. Nie zmienia to faktu, że łącznie działania ratownicze związane z gaszeniem pożarów pokrycia gleby na Opolszczyźnie trwały ponad 3 miesiące! Oznacza, to potężne koszty tych akcji. Znamienne jest też to, że są gminy, w których odnotowano tylko pojedyncze pożary i są takie, gdzie tych pożarów rocznie jest sto i ponad sto! Sytuacja powtarza się co roku. Poniżej szczegółowa statystyka.

Liczba pożarów pokrycia gleby na Opolszczyźnie w 2015 roku w układzie powiatów, gmin, miesięcy, tygodni.

Liczba pożarów pokrycia gleby na Opolszczyźnie w 2016 roku w układzie powiatów, gmin, miesięcy, tygodni (uwaga brak gmin, w których nie odnotowano pożarów traw).

Szersza informacja na temat pożarów pokrycia gleby, w tym statystyka zdarzeń z wiosny 2015 roku z podziałem na gminy (uwaga: brak gmin, w których nie odnotowano pożarów traw).

Patrz też film: „Trawa to nie zabawa...”  https://www.youtube.com/watch?v=0ni5vVhxzLc#t=22

Strona Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej dedykowana kampanii znajduje się pod adresem http://www.straz.gov.pl/aktualnosci/lista_aktualnosci/Rozpoczecie-kampanii-STOP-pozarom-traw/idn:35876

Opracowanie:
Joanna Matusiak, Wydział Informacji i Promocji KG PSP

Materiały statystyczne dotyczące Opolszczyzny:
bryg. Adam Janiuk oficer prasowy OKW PSP

Zdjęcie: st. asp. Piotr Tabencki