15.12.2017r. Godz. 01:32Bieżące interwencje

Działania straży pożarnej związane z usuwaniem skutków silnych wiatrów

dodano: 18 marca 2014 o 10:03 | ostatnia aktualizacja: 21 marca 2014 o 15:03 | kategoria: Działania długotrwałe i ważniejsze zdarzenia

Podczas silnych wiatrów wiejących w Polsce w dniach 15-16.03.2014 r. Państwowa Straż Pożarna województwa opolskiego podjęła 123 interwencje. Zgłoszenia dotyczące usuwania skutków silnych wiatrów przyjmowaliśmy jeszcze 17 marca i do konca tego dnia podjęliśmy łącznie 145 interwencji. Najwięcej zdarzeń odnotowaliśmy w powiecie opolskim – 39. Nie było osób poszkodowanych. W tym czasie odnotowaliśmy również zwiększoną liczbę zdarzeń drogowych, podczas których rannych zostało 13 osób. Do zdarzeń tych mogły przyczynić się warunki atmosferyczne: silny wiatr i śliska nawierzchnia.

Stan na 18.03 godz. 9:00

Działania straży pożarnej związane z usuwaniem skutków silnych wiatrów

W ciągu ostatnich dwóch dni na terenie województwa opolskiego odnotowaliśmy 123 wyjazdy do zdarzeń związanych z wiejącym silnym wiatrem. Pierwsze zdarzenie odnotowaliśmy 15 marca od godz. 10:38. Najwięcej interwencji odnotowaliśmy w powiecie opolskim - 30, strzeleckim i brzeskim - po 15 i krapkowickim 14. Najmniej w prudnickim - 2 i głubczyckim - 3 zdarzenia . W działaniach udział brały 164 zastępy i zaangażowanych było 758. strażaków. Podczas zdarzeń nie odnotowano osób poszkodowanych.

Liczba zdarzeń w układzie powiatów, rodzaj prowadzonych działań oraz liczba pojazdów i strażaków zaangażowanych w działaniach - link do tabel i wykresu.

Najpoważniejsze zdarzenia:

- 15.03 ok. godz. 11:57 w miejscowości Przedmość w powiecie oleskim, gdzie ściana szczytowa stodoły 25x10 metrów została wepchnięta do wnętrza budynku i wiatr zrywał połać dachową; strażacy ustabilizowali ścianę przy użyciu podpór i przymocowali blachy poszycia dachu stodoły; działania trwały 1,5 godziny,

- 16.03 ok. godz. 14:08 w Opolu przy ul. Oleskiej, gdzie strażacy ewakuowali pojazdy a następnie odrywali luźne blachy poszycia dachu i zabezpieczali dach hali Okrąglak; uszkodzone zostało 100 m2 dachu, straty szacunkowe 50 tys. zł; działania trwały ponad 4 godziny,

- 16.03 ok. godz. 14:30 w Myślinie w pow. oleskim, gdzie drzewo przewróciło się na budynek gospodarczy uszkadzając w całości dach budynku; starty szacunkowe 35 tys. zł; działania trwały blisko 2. godziny,

- 17.03 ok. godz. 9.21 w miejscowości Chrząstowice powiat opolski silny wiatr był przyczyną niebezpiecznego pochylenia się drzew nad budynkiem przedszkola. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia zastępy straży pożarnej na miejscu zastały kilka naruszonych przez silny wiatr drzew. Zabezpieczono teren działań, odcięto zwisające konary z drabin przystawnych. Z drabiny mechanicznej za pomocą pilarek ścięto trzy zagrażające budynkowi drzewa. W działniach udział brały trzy zastępy straży pożarnej łącznie 12 strażaków. Straty materialne oszacowano na 20 tys. pln.

Porywisty wiatr i padający deszcz utrudniał jadę kierowcom, którzy dodatkowo nie dostosowując prędkości do warunków panujących na drodze doprowadzili do wypadków w:

- Komornie w pow. kędzierzyńsko-kozielskim na DK 45 samochód na łuku drogi zjechał z pasa ruchu i wpadł do rowu; dwóm osobom strażacy z JRG Kędzierzyn-Koźle udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy,

- w Byczynie w powiecie kluczborskim na DK11 samochód osobowy zjechał z drogi i wpadł do rowu; dwie osoby zostały poszkodowane a kwalifikowanej pierwszej pomocy udzielili im ratownicy z OSP Byczyna.

Opracowanie:
bryg. Adam Janiuk
rzecznik@psp.opole.pl

Zdjęcia przekazane przez KP PSP w Oleśnie. Autorzy: OSP Dobrodzień, OSP Przedmość, OSP Praszka, Mirosław Dragon NTO.