20.02.2019r. Godz. 06:18Bieżące interwencje

Silne wiatry styczeń 2015

dodano: 13 stycznia 2015 o 15:01 | ostatnia aktualizacja: 13 stycznia 2015 o 16:01 | kategoria: Wydarzenia

Silne wiatry styczeń 2015

Podsumowanie zdarzeń związanych z silnymi wiatrami, które przeszły przez nasze województwo od 09.01.2015 r. do 12.01.2015 r. do godz. 24.00.

W ww. okresie zanotowaliśmy 141 zdarzeń związanych z usuwaniem skutków silnych wiatrów, z czego:

Lp.

Powiat

Liczba zdarzeń

1

brzeski

31

2

głubczycki

1

3

kędzierzynsko-kozielski

7

4

kluczborski

17

5

krapkowicki

3

6

namysłowski

14

7

nyski

14

8

oleski

14

9

Opole

14

10

opolski

17

11

prudnicki

5

12

strzelecki

4

13

Łącznie

141

 

Wykres graficzny dot. zdarzeń związanych z usuwaniem skutków silnych wiatrów.

 

Szczęśliwie we wrzystkich zdarzeniach związanych z silnymi wiatrami nie odnotowano osób poszkodowanych.

Skutkiem silnych wiatrów powstały straty ok.:

- ogólnie - 362,3 tys. zł.

- w tym budynki – 156,5 tys. zł.

- w tym budynki mieszkale – 114,5 tys. zł.

Straty z podziałem na rodzaj budynków mieszkalnych ok.:

- budynki jednorodzinne – 66 tys. zł.

- budynki wielorodzinne – 22,5 tys. zł.

- budynki mieszkalne w gospodarstwie rolnym – 26.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

W dniu 11.01.2015 terenie województwa opolskiego odnotowaliśmy 54 zdarzenia w tym było 6 pożarów, 48 miejscowych zagrożeń.  W zdarzeniach tych zaangażowanych było 101 zastępów straży pożarnej i 441 strażaków.

Miejsce występowania zdarzeń na terenie naszego województwa.


W działaniach zaangażowanych było 101 zastępów straży pożarnej i 441 strażaków.

 

 

09.01.2015

Pępice powiat brzeski zawalenie ściany bocznej budynku zerwana dachówka. Straty 11 tys.pln.

Pępice powiat brzeski zerwane dwie połacie dachu . Straty 15 tys.pln

Skorogoszcz ul. Jakuba Kani powiat brzeski Oderwana połać dachu krytego papą o wymiarach 17m na 6m opadając uszkodziła częściowo dwa zaparkowane pod budynkiem samochody, i część napowietrznej linii energetycznej. Starty 25 tys.pln

Bierzów powiat brzeski uszkodzona połać dachu dwuspadowego. Straty 50 tys.pln.

 

10.01.2015

Zwanowice powiat nyski stwierdzono trzy połamane na skutek silnego wiatru drzewa. Jedno z drzew przewróciło się na dwuspadowy dach budynku mieszkalnego niszcząc więźbę, jedną połać dachu a drugą częściowo uszkadzając. Pozostałe dwa drzewa zostały nadłamane a ich konary niebezpiecznie zwisały nad posesją. Straty 50 tys.pln.

Piotrowice Nyskie powiat nyski zawaleniu uległa ściana szczytowa budynku stanowiącego kompleks - ciąg budynku mieszkalnego i gospodarczego . Straty 20 tys.pln.

Woskowice Górne powiat namysłowski stwierdzono, że został zerwany fragment dachu o powierzchni ok 60m2. Straty 15 tys.pln

Dobiercice powiat kluczborski porywisty wiatr zerwał część dachu wraz z jego konstrukcją z budynku mieszkalnego. Elementy pokrycia oraz konstrukcji dachu powalił obok budynku gospodarczego. Straty 15 tys.pln.

Lewin Brzeski ul. Kościuszki rura przewodu wentylacyjnego była przerwana w połowie, przewód był przymocowany na ścianie szczytowej, stwarzał zagrożenie dla osób postronnych. Straty 2 tys.pln.

Objazda powiat Namysłowski został zerwany fragment blacho-dachówki o wymiarach 2x3. Straty 1 tys.pln.

 

11.01.2015

 

Biała ul. Oświęcimska powiat prudnicki na miejsce zdarzenia zastano uszkodzone krokwie dachu. Straty tys.pln.

Brzeg ul. Trzech Kotwic po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano zwisające z dachu opierzenie metalowe. Straty 200 pln.

 

Szczęśliwie we wszystkich zdarzeniach związanych z silnymi wiatrami nie odnotowano osób poszkodowanych.

 

Zdjęcia z akcji Łukowice Brzeskie powiat brzeski. Uszkodzenie ściany szytowej budynku.

          


Zdjęcia z akcji ratowniczej Dobiercice powiat kluczborski

 

        

  

Ważniejsze zdarzenia 11.01.2015


O godz. 13.35 Nysa ul. S.Wyspańskiego drzewo uderzyło w nadjeżdżający samochód VW Transporter jednocześnie zrywając linię energetyczną średniego napięcia. W zdarzeniu tym brak jest osób poszkodowanych. Po odłączeniu zasilania w linii energetycznej przez zakład energetyczny usunięto z jezdni oraz chodnika powalone konary drzewa. Straty materialne wstępnie oszacowano na 10 tys.pln.

 

O godz. 0.39 miejscowość Brynica powiat kluczborski drzewo uszkodziło linię energetyczna. Doprawadzającą prąd do chlewni. Zerwana linia została zabezpieczona przez pogotowie energetyczne. Działania polegały na usunięciu powalonego drzewa przy użyciu piły łańcuchowej.

 

O godz. 10:03 Lukowice Brzeskie,  Zawalenie się ściany szczytowej budynku. Brak osób poszkodowanych - w budynku przebywały 3 rodziny łącznie 5 osób ewakuowały się przed naszym przybyciem. Na miejsce zdarzenia udaje się inspektor budowlany aby ustalić czy będzie on nadawał się do zamieszkania.

 

Ważniejsze zdarzenia 10.01.2015Większość działań dotyczyło zdarzeń związanych z usuwaniem skutków silnych wiatrów. Najwięcej w powiatach brzeskim 8, opolskim 8,  nyskim 7, namysłowskim 8 i oleskim 8.

      O godz. 08:38 w Pępicach pow. brzeski wiatr uszkodził ok. 30 m2 dachu na budynku jednorodzinnym. Naderwaną część blacho-dachówki strażacy usunęli przy pomocy pił do cięcia metalu. Rozmokły teren nie pozwolił na rozstawienie podnośnika, działania prowadzone były z użyciem drabin przenośnych. Straty oszacowano na ok. 3 tys.

      O godz. 09:42, w Krapkowicach, na DW 409 doszło do zdarzenia drogowego z udziałem dwóch samochodów osobowych. Strażacy udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy dwóm osobom poszkodowanym, odłączyli dopływ prądu z akumulatorów w pojazdach oraz kierowali ruchem. Zespół ratownictwa medycznego przewiózł poszkodowanych do szpitala.

      O godz. 09:57 w Zwanowicach, pow. nyski, drzewo przewróciło się na dach budynku jednorodzinnego. Zniszczeniu uległa więźba dachowa, jedna część dwuspadowego dachu oraz ok. 2 m drugiej części dachu. Strażacy usunęli stwarzające zagrożenie drzewo, uszkodzony dach przykryto plandeką, zabezpieczając przed warunkami atmosferycznymi oraz usunięto zwisające elementy dachu. Straty wstępnie oszacowano na 50 tys.

      O godz. 10:12 w Małujowicach, pow. brzeski, silny wiatr uszkodził dach w budynku jednorodzinnym. Sprawiono drabinę i usunięto uszkodzone dachówki na ok. 5 m2 dachu. Następnie zabezpieczono dach folią przed przeciekaniem.


Ważniejsze zdarzenia 09.01.2015


Większość interwencji straży pożarnej (41 zdarzeń) związana była z usuwaniem skutków porywistego wiatru i padającego deszczu. Były to wyjazdy do zdarzeń związanych z drzewami, które były przewrócone na linie energetyczne oraz utrudniały przejazd po drogach. Usuwano także elementy konstrukcyjne budynków, które stwarzały zagrożenie dla ludzi.

Najwięcej interwencji odnotowaliśmy na terenie powiatu brzeskiego (16 zdarzeń).

W powiecie brzeskim w pięciu przypadkach silny wiatr spowodował uszkodzenia dachów nad budynkami mieszkalnymi:

O godz. 18.26  w miejscowości Bierzów (gmina Skarbimierz) jedna połać dachu budynku jednorodzinnego dwuspadowego uległa zniszczeniu, działania przybyłych zastępów polegały na sprawieniu podnośnika hydraulicznego i przy jego pomocy usunięciu uszkodzonej konstrukcji dachu, odtworzeniu prowizorycznej konstrukcji dachu oraz naciągnięciu plandeki budowlanej celem zabezpieczenia dachu przez wpływem czynników atmosferycznych, wstępne straty oceniono na 50 tys. zł.

O godz. 18.56 w miejscowości Łosiów (gmina Lewin Brzeski) dach blaszany został częściowo oderwany od krokwi i położony na drugą połowę dachu, działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, sprawieniu drabiny nasadkowej na dach budynku i usunięciu oderwanej części dachu oraz zabezpieczenie pozostałej blachy wkrętami i zakotwienie linami przed dalszym odrywaniem.

O godz. 22.56 w miejscowości Skorogoszcz (gmina Lewin Brzeski) zerwana połać dachu krytego papą opadając uszkodziła częściowo dwa zaparkowane pod budynkiem samochody, oraz część napowietrznej linii energetycznej, wstępne straty oceniono na 25 tys. zł.

 

Miedzy miejscowością Prudnik i Szybowice o godz. 19:40 drzewo przewróciło się na tory kolejowe, które uniemożliwiało przejazd szynobusowi. Działania straży polegały na usunięciu drzewa przy pomocy piły łańcuchowej, co przywróciło ruch kolejowy na trasie Kędzierzyn – Koźle - Nysa.


Opracował:

Stanowisko Kierowania

Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego 

Państwowej Straży Pożarnej