19.10.2017r. Godz. 05:26Bieżące interwencje

Specjalistyczne szkolenie kierowców ratowników w Republice Czeskiej

dodano: 22 października 2012 o 23:10 | ostatnia aktualizacja: 23 października 2012 o 14:10 | kategoria: Szkolenia

logo_praded

19 października 2012 r. rozpoczęła się realizacja nowego wspólnego projektu Państwowej Straży Pożarnej województwa opolskiego oraz państwowej straży pożarnej z kraju ołomunieckiego Republiki Czeskiej pn. CZ.3.22/3.3.07/12.03121 „Hasič - záchranář - bezpečná cesta k pomoci. Speciální odborná příprava řidičů záchranářů. Strażak - ratownik - bezpieczny sposób na pomoc. Specjalistyczne szkolenie kierowców ratowników”. Projekt realizowany jest przez Hasičský záchranný sbor České republiky (HZS CR) w Ołomuńcu. Całkowita wartość projektu to 24 530 euro. Jest to już kolejny projekt realizowany przez strażaków z Republiki Czeskiej i z Polski. Kilka wcześniejszych projektów dotyczyło zakupów sprzętu specjalistycznego a ostatnio realizowany dotyczył szkolenia płetwonurków na wodach szybko płynących "Hasič - záchranář - potápěč. Školení a cvičení specializovaných polských a českých potápěčských skupin. Strażak – ratownik – nurek. Szkolenia i ćwiczenia specjalistycznych grup wodno-nurkowych Polski i Czech.”

Specjalistyczne szkolenie kierowców ratowników w Republice Czeskiej

Skrócony opis projektu

Dojazd na miejsce zdarzenia odgrywa kluczową rolę w ratowaniu życia lub zmniejszeniu strat w mieniu i środowisku. Jazda pojazdem uprzywilejowanym jest trudna i wymaga dobrych umiejętności kierowcy zwłaszcza w sytuacjach krytycznych. Podczas dojazdu na miejsce akcji występuje wiele czynników ryzyka takich jak natężenie ruchu, warunki drogowe, nieracjonalne zachowanie innych kierowców itd. Wszystkie te czynniki wpływają na bezpieczeństwo. Na co dzień, w akcjach ratowniczych, wykorzystuje się pojazdy ratownicze, których waga przekracza 10 ton. Taki pojazd wymaga doświadczonego kierowcy, gdyż manewrowanie tak ciężkim pojazdem i zatrzymanie go nie jest łatwe. Kierowca powinien mieć doświadczenie w normalnej eksploatacji pojazdu, ale także w sytuacjach kryzysowych, takich jak między innymi jazda po śliskiej nawierzchni, w poślizgu, aquaplaning itp., które nie mogą być symulowane w warunkach normalnych.

Projekt obejmuje sześć dni szkolenia, podczas których odbywają się kursy bezpiecznej jazdy dla zawodowych strażaków HZS z Ołomuńca i PSP z Opolszczyzny w ilości 6. godzin. Część teoretyczna szkolenia (3 godziny) koncentruje się na przepisach dotyczących transportu, kontroli pojazdu w niekorzystnych warunkach i przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas części praktycznej. Praktyczna część szkolenia (3 godziny) jest realizowana z użyciem pojazdów ratowniczych straży pożarnej z obu państw. Ćwiczone jest między innymi awaryjne hamowanie, wymijanie przeszkód, mijanie się z innymi pojazdami, prowadzanie pojazdu w poślizgu i aquaplaningu, symulacja mijania przy ścinaniu zakrętów, ślizg w zakrętach, symulacja przejścia z suchej na mokrą nawierzchnię, jazda po spryskaniu powierzchni na drodze przy obniżonych warunków przyczepności, jazda w aquaplaningu (warstwa wody 30 mm i nagły spadek przyczepności). Szkolenie praktyczne jest przeprowadzane najpierw na suchej drodze a następnie przy ograniczonej przyczepności w różnych sytuacjach drogowych. Nacisk jest położony na umiejętność kierowania w złożonych lub naprzemiennych warunkach przyczepności nawierzchni.
Szkolenie prowadzone jest z użyciem pojazdów pożarniczych wykorzystywanych obecnie w jednostkach państwowej straży pożarnej województwa opolskiego i kraju ołomunieckiego o ciężarze od 14. do 22. ton. W każdym dniu szkolenia uczestniczą czescy i polscy kierowcy pojazdów pożarniczych. W szkoleniu weźmie udział 40. strażaków z Polski i 80. z Czech. Zajęcia są prowadzone w
Centrum Bezpiecznej Jazdy Libros w Ostrawie w Republice Czeskiej 19, 22, 26 i 29 października oraz 5 i 12 listopada br.

Zdjęcia niebawem.

Opracowanie: