24.02.2019r. Godz. 01:51Bieżące interwencje

Spotkanie komendanta wojewódzkiego z awansowanymi na pierwszy stopień oficerski

dodano: 14 maja 2014 o 14:05 | ostatnia aktualizacja: 14 maja 2014 o 15:05 | kategoria: Uroczystości

Opolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Karol Stępień spotkał się 12 maja br. w komendzie wojewódzkiej ze strażakami awansowanymi na pierwszy stopień oficerski. Na to spotkanie awansowani przybyli wraz ze swoimi przełożonymi.

Spotkanie komendanta wojewódzkiego z awansowanymi na pierwszy stopień oficerski

Komendant wojewódzki podkreślił, że awans na pierwszy stopień oficerski jest nie tylko wyróżnieniem, ale też wyzwaniem, gdyż uzyskane kwalifikacje wiązać się będą z przyznaniem nowych zadań w jednostkach i większą odpowiedzialnością. Pogratulował awansowanym zaznaczając, że  stopień oficerski otwiera drogę do objęcia wyższych stanowisk. Spotkanie zakończyło się zrobieniem wspólnego zdjęcia i wzajemnymi gratulacjami.

Promocja strażaków na pierwszy stopień oficerski miała miejsce 4 maja br. w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie podczas uroczystych obchodów strażackiego święta. Główne uroczystości rozpoczęły się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie przy Grobie Nieznanego Żołnierza. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele najwyższych władz państwowych i samorządowych m.in. Donald Tusk – prezes Rady Ministrów, Janusz Piechociński – wicepremier minister gospodarki, kard. Kazimierz Nycz – metropolita warszawski, Bartłomiej Sienkiewicz – minister spraw wewnętrznych, Stanisław Rakoczy – podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, Waldemar Pawlak – prezes Zarządu Głównego ZOSP RP, posłowie na Sejm RP, gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz – komendant główny PSP i jego zastępcy, nadbryg. Ryszard Dąbrowa – rektor-komendant SGSP, generałowie -˜ byli komendanci główni PSP, szefowie służb mundurowych, komendanci wojewódzcy i szkół PSP, księża kapelani PSP, rodziny i bliscy promowanych. Premier Donald Tusk zwrócił się do strażaków słowami: „Wszystkim Wam możemy zazdrościć tego zaufania, uznania i dumy, jaka bije z Waszego oblicza, kiedy ludzie dziękują Wam za pomoc". Podkreślił także profesjonalizm i skuteczność polskich strażaków oraz dobre wykorzystanie funduszy unijnych. Podczas uroczystości złożone zostały wieńce na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Uroczystości na Placu Marszałka Piłsudskiego tradycyjnie zakończyła defilada pododdziałów.

Promowanych zostało 406 osób, w tym 70 absolwentów stacjonarnych studiów I stopnia dla strażaków w służbie kandydackiej, 12 absolwentów stacjonarnych studiów II stopnia, 120 absolwentów niestacjonarnych studiów I stopnia dla strażaków w służbie stałej, 70 absolwentów studiów podyplomowych dla strażaków ubiegających się o I stopień oficerski PSP oraz 134 strażaków posiadających wykształcenie wyższe i tytuł zawodowy technika pożarnictwa.

Wykaz strażaków z województwa opolskiego awansowanych na pierwszy stopień oficerski, czyli na  stopień młodszego kapitana:               

  • asp. Janusz BALZASCH z KW PSP
  • st. sekc. Bartłomiej BANIAK z KP PSP Strzelce Op.
  • st. ogn.  Alina CZARNOCKA z KP PSP Strzelce Op.
  • mł. asp. Piotr CZĘSTOCHOWSKI z KP PSP Nysa
  • st. sekc. Beata GOREK z KW PSP
  • mł. asp. Piotr KRUK z KM PSP Opole
  • mł. asp. Henryk LIBERA z KW PSP
  • asp. Mateusz NIEŚWIEC z KP PSP Strzelce Op.
  • mł. asp. Piotr WIESZOŁEK z KM PSP Opole
  • mł. asp. Mirosław WRÓBEL z KW PSP

bryg. Adam Janiuk
oficer prasowy OKW PSP