11.12.2018r. Godz. 00:00Najnowsze interwencje

Podsumowanie interwencji związanych z wypalaniem traw w 2016 roku - uzupełnienie

dodano: 23 czerwca 2016 o 13:06 | ostatnia aktualizacja: 23 czerwca 2016 o 13:06 | kategoria: Zapobieganie

Państwowa Straż Pożarna podsumowała pożary traw w 2016 roku. W skali kraju odnotowaliśmy 25 422 zdarzenia, 5 ofiar i 178. rannych a na Opolszczyźnie 467 zdarzeń bez osób poszkodowanych. Liczba wiosennych pożarów traw na Opolszczyźnie jest najniższa na przestrzeni ostatnich 5. lat.

W związku z trwającą kampanią "STOP pożarom traw" Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Opolu przedstawia podsumowanie działań ratowniczych, za okres od 1 stycznia do 31 maja 2016 roku, związanych z wypalaniem traw na terenie województwa opolskiego.

Na niską liczbę tegorocznych pożarów traw miała wpływ przede wszystkim pogoda, czyli wilgotna i ciepła wiosna, która przyczyniła się do szybkiego wzrostu roślin. Ale przyczyn zmniejszenia liczby pożarów jest więcej. Od pięciu lat obserwujemy stały spadek liczby pożarów a wpływ na to ma zmiana naszego otoczenia, a konkretnie większa dbałość o otoczenie, i poprawa świadomości społeczeństwa.

Częstsze wykaszanie na poboczach przerośniętych roślin przez zarządców dróg, usuwanie przerośniętych roślin w okolicy własnych domów oraz na łąkach, skutkuje tym, że nie ma co się palić i dlatego trudniej jest wzniecić pożar. Kampania "Stop pożarom traw" prowadzona wspólnie z Lasami Państwowymi, przy olbrzymim wsparciu naszej opolskiej prasy, też ma niebagatelne znaczenie. Wypalanie trawy jeszcze kilka lat temu było powszechnie akceptowane i było formą "porządkowania" terenu, usuwania wyschniętych pozostałości roślinnych po zimie. Obecnie częściej wykasza się rośliny jeszcze jesienią i nie wypala się pozostałych resztek. Są jednak niestety takie gminy, gdzie czas się zatrzymał i zdarzeń odnotowaliśmy nawet kilkadziesiąt, ale jednocześnie wzrasta liczba gmin, gdzie nie wyjeżdżaliśmy do pożarów traw (sic!) lub występują tylko pojedyncze pożary.

W tym roku sytuacja na Opolszczyźnie jest jak na razie lepsza w porównaniu z latami poprzednimi, ale pamiętajmy, że przed nami gorące i suche lato oraz duże zagrożenie pożarowe na polach oraz w lasach. Liczymy na zmianę zachowań mieszkańców tych gmin, gdzie pożarów jest najwięcej. Jako strażacy oczekujemy statystyki zdarzeń takiej, jaką mają nasi koledzy z Czech i Niemiec, gdzie pożary traw i lasów występują sporadycznie, gdyż przyczyną rzadko jest podpalenie umyślne. Wówczas miliony złotych przeznaczanych z budżetu państwa i budżetu gmin na paliwo, wodę, ryczałty, naprawę sprzętu, wyposażenia będziemy mogli przeznaczać na zakup nowoczesnego sprzętu, który wykorzystamy do ratowania życia ludzkiego.

Statystyka pożarów traw na Opolszczyźnie

Liczba pożarów traw na Opolszczyźnie w układzie gmin

Opracowanie:
bryg. Adam Janiuk