22.02.2019r. Godz. 09:42Bieżące interwencje

Rodzina, koledzy i wychowankowie pożegnali pułkownika Zdzisława Filingiera

dodano: 13 listopada 2015 o 18:11 | ostatnia aktualizacja: 16 listopada 2015 o 08:11 | kategoria: Uroczystości

W piątek 13 listopada 2015 roku rodzina, brać strażacka, kombatanci, przyjaciele i koledzy pożegnali osobistość polskiego pożarnictwa pułkownika pożarnictwa w stanie spoczynku Zdzisława Filingiera. Żegnano nie tylko strażaka, ale żołnierza AK, pilota, żeglarza, społecznika, więc na zakończenie ostatniej drogi zawyły syreny samochodów pożarniczych, oddano salwę honorową, zagrano na trąbce "Jak to na wojence ładnie" (Śpij Kolego) a w tym samym czasie nad zgromadzonymi pojawił się samolot dromader, który zatoczył koła i następnie odleciał machając skrzydłami. W uroczystości uczestniczył między innymi komendant główny PSP nadbryg. Wiesław Leśniakiewicz i jego zastępcy, ale także emerytowani komendanci główni i ich zastępcy, komendanci wojewódzcy i komendanci szkół.

Rodzina, koledzy i wychowankowie pożegnali pułkownika Zdzisława Filingiera

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 12.00 w kościele św. Michała Archanioła przy ul. Cmentarnej w Opolu. W ceremonii uczestniczyło około 700 osób: rodzina, 20. generałów PSP, kompania honorowa Państwowej Straży Pożarnej, kompania 10. Opolskiej Brygady Logistycznej, orkiestra dęta Górażdże, 70 pocztów sztandarowych komend wojewódzkich, szkół PSP, komend powiatowych, jednostek OSP, organizacji kombatanckich, strażacy PSP i ochotnicy, koledzy. Ustawione w szyku kompanie i poczty sztandarowe oddały honory śp. Pułkownikowi. Opolski komendant wojewódzki PSP nadbryg. Karol Stępień przedstawił bogaty, ale trudny życiorys pułkownika Filingiera. Życiorys człowieka, którym można byłoby obdarzyć z powodzeniem kilka osób.

Komendant główny PSP gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz podsumował najważniejsze osiągnięcia Pana Pułkownika zwracając uwagę, że był on nie tylko świetnym dowódcą i  organizatorem, ale też wychowawcą oraz przyjacielem i kolegą. Pomimo szeregu obowiązków i zainteresowań zawsze potrafił znaleźć czas na wysłuchanie i pomoc swoim podwładnym.

Pułkownik Stefan Szelka prezes oddziału opolskiego Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych przybliżył perypetie losu zmarłego płk. Filingiera w czasie wojny i zaraz po niej. Podczas uroczystości można było usłyszeć wiele pięknych słów odnoszących się do zmarłego a także podziękowania za lata wspaniałej współpracy, za codzienną pracę i zaangażowanie.

Materiał filmowy przygotowany przez TVP Opole

Życiorys śp. płk. Zdzisława Filingiera.

Opracowanie:
bryg. Adam Janiuk oficer prasowy OKW PSP

Zdjęcia:
Anna Gregorczyk KW PSP Opole