14.12.2017r. Godz. 03:18Bieżące interwencje

Strażacy szkolili się w rozlewni Unimot Gaz

dodano: 6 kwietnia 2013 o 11:04 | ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2013 o 08:04 | kategoria: Szkolenia

28 marca na terenie rozlewni gazu Unimot Gaz w Zawadzkiem odbyło się szkolenie strażaków jednostek ochrony przeciwpożarowej. Grupa 27 przedstawicieli Państwowej Straży Pożarnej z województwa opolskiego poznała m.in. zasady bezpieczeństwa pożarowego budynków oraz składowania materiałów niebezpiecznych.

Strażacy szkolili się w rozlewni Unimot Gaz

Zajęcia zostały zrealizowane przez Ośrodek Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, w ramach programu kształcenia w zawodzie strażaka. Szkolenie przeprowadził kierownik rozlewni gazu Unimot Gaz Czesław Florecki.
- Dzisiejsze zajęcia dydaktyczne na terenie rozlewni mają charakter teoretyczny i odbywają się w ramach szkolenia uzupełniającego - wyjaśnił opiekun grupy mł. kpt. Krzysztof Płatek. - Celem takiego szkolenia jest przygotowanie słuchaczy do wykonywania zawodu strażaka na stanowiskach prac przewidzianych dla podoficerów Państwowej Straży Pożarnej oraz na stanowiskach równorzędnych w jednostkach ochrony przeciwpożarowej. Wykłady obejmują dwa przedmioty: zagrożenia pożarowe i wybuchowe oraz bezpieczeństwo pożarowe budynków.
Strażacy mieli okazję zapoznać się z zasadami gromadzenia i magazynowania gazu, przyjrzeć się zainstalowanym systemom gaśniczym oraz aparaturze kontrolno-pomiarowej. Poznali też szczegóły procesu napełniania i rozładunku butli gazowych, zasady ich bezpiecznego użytkowania oraz postępowania w sytuacjach awaryjnych. Szczególne zainteresowanie uczestników wzbudziła rozbudowana instalacja zraszająca, służąca do schładzania dwóch potężnych zbiorników z gazem, oraz nowoczesny system stałego badania stężeń gazu.
Czesław Florecki edukował też strażaków w zakresie obsługi zastępczych źródeł zasilania na trenie rozlewni oraz odpowiadał na szereg pytań związanych z jakością gazu i sposobami jego wykorzystywania.
Zwieńczeniem kilkugodzinnych zajęć w plenerze był gorący posiłek w stołówce firmy.

Marta Bilonowicz-Hutna
PR Manager