14.12.2018r. Godz. 16:29Bieżące interwencje

Strażacy także grają!

dodano: 6 stycznia 2012 o 19:01 | ostatnia aktualizacja: 15 stycznia 2012 o 20:01 | kategoria: Zapobieganie

Jak co roku strażacy, na czele z Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej, angażują się w "Wielkim Graniu". Zakres udziału jest różny w poszczególnych miastach, gdyż pomoc nie jest działaniem wykonywanym na rozkaz. Udział w „graniu” zależy nie tylko od dobrej woli, ale też możliwości poszczególnych jednostek.

Strażacy także grają!

W tym roku Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, jak zwykle, przeznaczył do wylicytowania strażacki gadżet. Tym razem jest to stylizowany toporek strażacki osadzony w pięknej ramie. Całość wraz z okolicznościową dedykacją gen. brygadiera Wiesława B. Leśniakiewicza, Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, tworzy niepowtarzalny charakter. Zachęcamy do udziału w licytacji. Link do aukcji.

W naszym województwie strażacy również „grają” jak mogą. Pomagamy w zbiórce pieniędzy, ale także udzielamy się w zabezpieczeniu i organizacji imprez. I tak przykładowo strażacy z powiatu namysłowskiego swój wkład wnoszą przez nagłośnienie akcji za pomocą megafonu z samochodu strażackiego, przejazd kolumny pojazdów pożarniczych i zabezpieczenie pokazu sztucznych ogni. Bardzo ciekawym pomysłem jest pokaz akcji z użyciem 100. letniej pompy!

Ważnym wkładem straży pożarnej w dzieło WOŚP są pokazy akcji ratowniczych. Jeśli pogoda na to pozwoli takie pokazy odbędą się w większości miast naszego województwa, w których są jednostki ratowniczo-gaśnicze Państwowej Straży Pożarnej. Przeprowadzamy pokazy w celu zobrazowania zagrożeń wynikających z błędów kierowców podróżujących po naszych drogach. Przedstawiamy także wyposażenie techniczne i wyszkolenie współczesnej straży pożarnej. Pomimo tego, że nasz sprzęt jest coraz lepszy, docieramy do zdarzeń szybciej, i skuteczniej prowadzimy działania, to nie zawsze jesteśmy w stanie zdążyć na czas ...

Mówiąc o szkoleniu chcemy zapewnić, że nie ustajemy w staraniach, aby nadal się doskonalić. Przykładem jest to, że od około 10 lat wszyscy strażacy PSP i liczna rzesza ochotników jest przeszkolona w udzielaniu pierwszej pomocy ofiarom zdarzeń z zastosowaniem medycznego sprzętu ratowniczego, czym skutecznie wspieramy Państwowe Ratownictwo Medyczne. Strażacy okresowo przechodzą egzaminy teoretyczne i praktyczne w udzielaniu pomocy. Bierzemy udział w zawodach ratowników medycznych i zdobywamy wysokie noty. Dokupujemy i wzbogacamy nasz sprzęt - między innymi ostatnio o defibrylatory. A to dlatego, że przy zdarzeniach często jesteśmy pierwsi. W ubiegłym roku udokumentowaliśmy ponad 400 przypadków (sic!) samodzielnego udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy ofiarom zdarzeń tylko przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Była to pomoc udzielana przed przybyciem zespołów ratownictwa medycznego (nie dokumentujemy działań medycznych wykonywanych wspólnie z personelem medycznym, gdyż to PRM kieruje takimi działaniami i je dokumentuje). Nie wszyscy też wiedzą, że w ubiegłym roku roku większość strażaków z województwa ukończyła kursy organizowane wraz z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym i dlatego obecnie wyznaczamy miejsca do lądowania oraz przyjmujemy śmigłowce LPR w pobliżu miejsc zdarzeń. Dzięki tym wszystkim działaniom osoby poszkodowane w wypadkach szybciej uzyskują profesjonalną pomoc i dzięki temu śmiertelnych ofiar wypadków jest coraz mniej.

Wracając do wsparcia WOŚP informujemy, że w tych miastach, w których mają być organizowane pokazy działań ratowniczych (obecnie: Brzeg, Kluczbork, Nysa, Głuchołazy, Paczków, Olesno, Prudnik, Strzelce Opolskie), będą wystawione do obejrzenia samochody i sprzęt ratowniczy. Ponadto w miarę możliwości pomagamy w organizacji imprez i zabezpieczamy pokazy sztucznych ogni.

Ciekawy pomysł na wsparcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy mają strażacy z Prudnika. Mianowicie przeprowadzą zbiórkę pieniędzy za bonusy np. przymierzenie hełmu strażackiego. Planowany jest też quiz na temat straży pożarnej.

Opracowanie:

bryg. Adam Janiuk