19.12.2018r. Godz. 15:36Bieżące interwencje

Sylwester na Opolszczyźnie

dodano: 1 stycznia 2015 o 12:01 | ostatnia aktualizacja: 1 stycznia 2015 o 23:01 | kategoria: Wydarzenia

Sylwester na Opolszczyźnie

W czasie minionej doby tj. od godziny 12.00 dnia 31.12.2014r. do godziny 12:00 dnia dzisiejszego na terenie województwa opolskiego straż pożarna interweniowała 34 razy:

odnotowano

- 19 pożarów,

- 15 miejscowych zagrożeń.

W działaniach udział brały 53 zastępy i 236 strażaków.

W wyniku zaistniałych zdarzeń 4 osoby zostały poszkodowane.

Wczoraj w Opolu ok. godz 13 doszło do zdarzenia drogowego z udziałem dwóch sam. osobowych. Zabezpieczono miejsce zdarzenia, udzielono pomocy osobie poszkodowanej, którą następnie przekazano ZRM. Na czas działań droga w obu kierunkach była zamknięta.

Po godzinie 19 w miejscowości Sidzina pow. nyski doszło do pożaru w budynku mieszkalnym. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu JOP ustalono, że pali się jedno z pomieszczeń w mieszkaniu, jedna osoba wymaga ewakuacji. Podano jeden prąd wody w natarciu na ognisko pożaru. W czasie działań wyłączono prąd oraz z pomieszczenia kuchni wyniesiono butle z gazem. Za pomocą kamery termowizyjnej sprawdzono mieszkanie oraz budynek. Po wyniesieniu nadpalonych rzeczy będących wyposażeniem pokoju przelano jej prądem wody. Na koniec działań cały budynek sprawdzono czujnikiem wielogazowym, który nic nie wykazał.

W Opolu od godziny 21.23 trzy zastępy straży gasiły pożar sterty słomy o rozmiarach 20m x 5m,. Zabezpieczono i oświetlono teren działań, podano 2 prądy wody w natarciu oraz ręcznie wykonano oddzielenie palącej się słomy od pozostałej części sterty. Przekopano i zalano wodą pogorzelisko. Właściciel sterty pomagał w działaniach ciągnikiem rolniczym z ładowaczem widłowym.

W miejscowości Nysa o godzinie 00:28 doszło do zapalenia się gazu z rozszczelnionego rurociągu.

Z treści zgłoszenia przyjętego w SK KP w Nysie wynikało, że doszło do zadymienia i pożaru w studzience kanalizacyjnej zlokalizowanej w pasie jezdni drogi krajowej DK nr 41. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zabezpieczono teren działań. Wstrzymano ruch drogowy na DK 41. Ustalono, iż na powierzchni drogi spala się gaz wydobywający się najprawdopodobniej z uszkodzonego rurociągu. Urządzenia pomiarowe wskazywały na poziom gazu stwarzający zagrożenie wybuchem. Wyznaczono strefę niebezpieczną o promieniu 100 metrów. Na miejsce zadysponowano Pogotowie Gazowe. Równocześnie przeprowadzono ewakuację 20 mieszkańców budynków znajdujących się w strefie niebezpiecznej. Przybyły na miejsce ZRM odwiózł dwoje mieszkańców - obłożnie chorych - do SOR w Nysie, natomiast 6 osób zostało zakwaterowanych w hotelu. Kolejnych ewakuowanych - 12 osób znalazło schronienie w domach swoich rodzin.

Po zlokalizowaniu i zabezpieczeniu miejsca awarii, pracownicy Pogotowia Gazowego, ustalili, że awarię mogą usunąć we własnym zakresie, działania zakończono o 4:53.

O godzinie 4:47 w miejscowości Łężce w pow. k-kozielski doszło do zdarzenia drogowego, w którym poszkodowana została jedna osoba. Po przybyciu na miejsce zdarzenia, zastano samochód leżący na boku poza jezdnią DK-38. W samochodzie znajdowała się jedna osoba poszkodowana. Działania JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ewakuacji osoby poszkodowanej z samochodu, oraz udzieleniu KPP. Po przyjeździe ZRM na miejsce zdarzenia osoba poszkodowana została przekazana. Dalsze działania JOP polegały na pomocy Policji poprzez oświetlenie miejsca zdarzenia do celów dochodzeniowych i przeszukiwania terenu w pobliżu miejsca zdarzenia w celu ustalenia innych osób poszkodowanych, biorących udział w zdarzeniu.

W Nysie o godzinie 9 miało miejsce zdarzenie drogowe z udziałem sam. osobowego. Po przybyciu na miejsce stwierdzono, że na poboczu drogi w kępie drzew znajduje się rozbity samochód osobowy. Trzy osoby jadące tym samochodem zostały ewakuowane przez policjantów i znajdowały się w odległości ok 10 m od rozbitego pojazdu przy radiowozach. Po zabezpieczeniu terenu działań udzielono KPP wszystkim podróżującym pojazdem - założono kołnierze ortopedyczne i udzielono wsparcia psychicznego, a następnie przekazano przybyłemu na teren działań ZRM. Po zbadaniu poszkodowanych lekarz nie zdecydował o zabraniu ich do szpitala i przekazał do dyspozycji Policji.

kpt Krzysztof Letki
Z-ca dyżurnego operacyjnego