22.10.2017r. Godz. 15:50Bieżące interwencje

Szkolenie z ratownictwa technicznego

dodano: 30 czerwca 2017 o 12:06 | ostatnia aktualizacja: 30 czerwca 2017 o 12:06 | kategoria: Szkolenia

W dniach 26-29 czerwca br. w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Opolu odbyło się szkolenie z zakresu ratownictwa technicznego realizowanego przez KSRG w zakresie podstawowym dla strażaków PSP woj.opolskiego. Szkolenie realizowane przez Ośrodek Szkolenia w Opolu według programu szkolenia zatwierdzonego prze Komendanta Głównego PSP, w którym  udział wzięło 12 strażaków .

Szkolenie z ratownictwa technicznego

Podczas zajęć realizowano między innymi następujące tematy: bezpieczeństwo działań, budowa pojazdów w tym pojazdów hybrydowych, sprzęt wykorzystywany w działaniach w transporcie drogowym i szynowym, działania ratownicze, które obejmowały organizacje terenu akcji, stabilizację pojazdów w rożnych położeniach, zasady wykonywania dostępu do osób uwięzionych w pojazdach, określenie miejsc cięcia, rozpierania, odginania w pojazdach oraz ewakuację poszkodowanych.

Uwieńczeniem kilkudniowego szkolenia był egzamin, który rozpoczął się od części teoretycznej    uprawniający kursanta do udziału w części praktycznej egzaminu. Część praktyczna polegała na podjęciu działań ratowniczych m.in. z użyciem sprzętu hydraulicznego, pneumatycznego, mechanicznego  oraz sprzętu medycznego podczas symulacji wypadku drogowego. Pozorację stanowiły wraki samochodów osobowych oraz manekiny. Egzaminowane grupy miały za zadanie wykonanie dostępu do osób uwięzionych w wraku pojazdu poprzez zastosowanie odpowiednich technik oraz ewakuację poszkodowanych i udzielenie im kwalifikowanej pierwszej pomocy. Do egzaminu przystąpiło 12 strażaków, wszyscy egzamin ukończyli z wynikiem pozytywnym. Świadczy to o wysokim poziomie przygotowania, a tym samym wyszkolenia jednostek PSP w naszym województwie.

Opracował:
mł. asp. Tomasz Piątek