12.12.2017r. Godz. 11:19Bieżące interwencje

Tragiczna zima. Kolejne dwie ofiary pożaru na Opolszczyźnie

dodano: 15 kwietnia 2013 o 10:04 | ostatnia aktualizacja: 15 kwietnia 2013 o 20:04 | kategoria: Działania długotrwałe i ważniejsze zdarzenia

15 kwietnia br. nad ranem w Kluczborku wybuchł pożar w małym mieszkaniu w budynku w zwartej zabudowie. W pożarze śmierć poniosły dwie osoby. Tej zimy Państwowa Straż Pożarna odnotowała już 19 ofiar i 63 osoby ranne w związku z pożarami w budynkach. Jest to od lat najtragiczniejsza zima i najtragiczniejszy rok, gdyż w ostatnich trzech latach ginęło w wyniku pożaru od 9. do 12. osób. Spora część pożarów powstaje w mieszkaniach wypełnionych po brzegi starymi sprzętami, szmatami, gazetami ... O pożar w takim przypadku jest wyjątkowo łatwo, gdyż urządzenia elektryczne i grzewcze obłożone są stosami materiałów palnych.

Tragiczna zima. Kolejne dwie ofiary pożaru na Opolszczyźnie

15 kwietnia br. o 4:25 stanowisko kierowania PSP w Kluczborku przyjęło zgłoszenie o wyczuwalnym dymie na klatce schodowej w budynku przy ulicy Damrota. Strażacy z Państwowej Straży Pożarnej dotarli do miejsca zdarzenia w ciągu dwóch minut. Po rozpoznaniu stwierdzili, że drzwi jednego z mieszkań są gorące, co świadczyło o pełnym rozwoju pożaru. Po wyważeniu drzwi natrafili na jedną osobę, która leżała bezpośrednio za drzwiami wejściowymi do lokalu mieszkalnego. Natychmiast ją ewakuowali na zewnątrz budynku i rozpoczęli resuscytację. Następnie natrafili na kolejną osobę, którą ewakuowali i resuscytowali wspólnie z ratownikami medycznymi. Niestety lekarz stwierdził zgon 60. letniej kobiety i 65. letniego mężczyzny. Kierujący działaniami przewietrzył klatkę schodową i zarządził ewakuację mieszkańców. Ewakuację prowadziliśmy wspólnie z Policją. Podczas wywiadu ustalono, że w mieszkaniu na poddaszu może przebywać niepełnosprawny ruchowo mężczyzna. Strażacy wyważyli drzwi do mieszkania i ewakuowali na krześle mężczyznę, na zewnątrz budynku, skąd PRM zabrał go do SOR w Oleśnie. W sumie ewakuowano 14 osób, w tym 7. dzieci w wieku od 1,5 roku wzwyż. Jedna osoba ewakuowała się sama. Czwórka dzieci została przez PRM przewieziona do szpitala w Kluczborku. Obecnie mamy potwierdzenie, że wszyscy już opuścili szpitale.

Pożar miał miejsce w starej, zwartej zabudowie w mieszkaniu na pierwszym piętrze o powierzchni 28 m2 składającym się z dwóch pomieszczeń: pokoju i kuchni. Pożar powstał w pokoju a przyczynę pożaru ustala Policja. Całe mieszkanie wypełnione było ponadstandardową ilością różnych materiałów, mebli, sprzętów, tekstyliów, co mogło mieć wpływ na powstanie pożaru a na pewno umożliwiło jego szybkie rozprzestrzenianie się. W kuchni była butla z propanem-butanem, którą strażacy schłodzili i wynieśli na zewnątrz. Duże zagrożenie stanowiła drewniana konstrukcja klatki schodowej budynku i stropów. Pożar mógłby rozprzestrzenić się na cały budynek.

Od jesieni 2012 roku na terenie Opolszczyzny straż pożarna odnotowała w swoich statystykach zgon aż 19. osób w okolicznościach związanych z pożarami a 63 osoby zostały ranne. Należy jednak mieć na uwadze, że pożar nie zawsze jest przyczyną śmierci, czasem jest jej skutkiem (np. zgon naturalny podczas podgrzewania posiłku a następnie pożar). Okoliczności zgonów wyjaśnia Policja i prokuratura. Państwowa Straż Pożarna prowadzi ewidencję osób poszkodowanych i przyczyn zdarzeń wyłącznie do celów statystycznych.

Przedstawiona powyżej statystyka jest zatrważająca w porównaniu do lat poprzednich. W 2010 i w 2011 roku odnotowaliśmy po 9 ofiar podczas pożarów, w 2012 roku 11 ofiar, natomiast w ciągu tylko 3. miesięcy 2013 zginęło 11 osób! W analogicznym okresie ubiegłego roku śmierć poniosły 3 osoby.

Znaczące jest to, że w siedmiu przypadkach strażacy znaleźli ciała ofiar na łóżkach, co może świadczyć o tym, iż osoby te zatruły się gazami pożarowymi (w tym tlenkiem węgla) podczas snu. Dlatego tak często strażacy apelują o wyposażenie swoich mieszkań oraz mieszkań osób bliskich (rodziców, dziadków) w detektory pożaru. Są to tanie i skuteczne urządzenia autonomiczne (zasilane najczęściej baterią 9V, która starcza na rok) zwane przez producentów czujkami dymu lub pożaru. Koszt takiego urządzenia zaczyna się już od 20-30 zł. Czujki dymu dostępne są w marketach budowlanych, elektrotechnicznych, wielu e-sklepach, a nawet w sklepach rtv i spożywczych. W przypadku zadziałania dźwięk czujki jest tak donośny, że powinien obudzić śpiącego a nawet sąsiadów.

Miejsce zdarzenia (pożaru) i liczba ofiar śmiertelnych od października 2012 roku (data zdarzenia jest datą przyjęcia zgłoszenia przez PSP):

1. 15.04 Kluczbork – 2. osoby
  2. 13.04 Kędzierzyn-Koźle – 1 osoba
  3. 1.04 Nysa - 3 osoby
  4. 21.03 Opole - 1 osoba
  5. 19.03 Reńska Wieś – 1 osoba
  6. 11.03 Prudnik – 1 osoba
  7. 15.02 Polski Świętów – 1 osoba
  8. 22.01 Brzeg – 1 osoba
  9. 13.01 Mokre – 2. osoby
  10. 1.01 Dobrzyń – 1 osoba
  11. 10.12 Kamienna – 1 osoba