27.05.2018r. Godz. 07:32Bieżące interwencje

Tragiczne zdarzenie na terenie wyrobiska

dodano: 23 lutego 2018 o 18:02 | ostatnia aktualizacja: 23 lutego 2018 o 21:02 | kategoria: Działania długotrwałe i ważniejsze zdarzenia

W dniu 23 lutego 2018 roku po godzinie 9:00 doszło do tragicznego w skutkach zdarzenia, gdzie śmierć poniósł mężczyzna w wieku 36 lat.

Tragiczne zdarzenie na terenie wyrobiska

O godzinie 9:11 dyżurny stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP w Kędzierzynie-Koźlu otrzymał formatkę z Centrum Powiadamiania Ratunkowego z której wynikało, że podczas prac na wyrobisku w miejscowości Kobylice jeden z mężczyzna wpadł do wody. Po dojeździe pierwszych zastępów wśród których byli nurkowie ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno – Nurkowego „Opole” (sekcja z KP PSP K-Koźle) ustalono, że podczas rozładunku samochód ciężarowy zsunął się do wyrobiska, a wewnątrz znajduje się jedna osoba. W związku z działaniami pod wodą w pierwszej fazie działań zadysponowano również sekcje wodno – nurkowe z KP PSP w Nysie i KM PSP w Opolu, które wchodzą w skład Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno – Nurkowego „Opole”. Przybyły na miejsce nurek niezwłocznie wszedł do wody w celu dotarcia do osoby poszkodowanej. Po około 20 minutach od chwili zatonięcia osoba poszkodowana została ewakuowana z wody i przystąpiono do zewnętrznego masażu serca. Niestety po około 60 minutach prowadzonej resuscytacji lekarz stwierdził zgon. W związku dużą ilością oleju napędowego oraz hydraulicznego w zbiornikach pojazdu znajdującego się pod wodą podjęto decyzję o koniczności wyciągnięcia pojazdu z wyrobiska. Zadysponowano Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Technicznego „Brzeg”, która z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu wyciągnęła pojazd z wyrobiska. Łącznie w zdarzeniu udział brało 15 zastępów, tj. 50 strażaków w tym grupa operacyjna Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. Straty materialne w tym zdarzeniu oszacowano na 150 tys. zł.

Opracował:
st. kpt. Łukasz Olejnik