23.10.2017r. Godz. 09:59Bieżące interwencje

Uroczystość wręczenia „Krzyży Zasługi za Dzielność” w MSW

dodano: 1 sierpnia 2014 o 10:08 | ostatnia aktualizacja: 1 sierpnia 2014 o 16:08 | kategoria: Uroczystości

30 lipca 2014 r. w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych odbyła się uroczystość wręczenia „Krzyży Zasługi za Dzielność” nadawanych przez prezydenta RP. Co roku minister spraw wewnętrznych występuje do prezydenta RP o odznaczenie kilkudziesięciu funkcjonariuszy, którzy podczas służby lub w czasie wolnym, wykazując ogromne poświęcenie i odwagę, narażając własne życie, uratowali innych ludzi. Za „bohaterstwo w czasach pokoju” odznaczonych zostało 18 funkcjonariuszy, w tym 10 strażaków PSP i 8 policjantów, którzy nie zważając na zagrożenie oraz własne bezpieczeństwo, wykazując się zdecydowaniem, profesjonalizmem i opanowaniem, nieśli pomoc ludziom, w wyjątkowo trudnych warunkach, m.in. ratowali tonących, pomagali ofiarom pożarów, zagrożonym przez rwącą wodę oraz wyciągali poszkodowanych spod gruzowiska. Wśród odznaczonych funkcjonariuszy był strażak PSP z województwa opolskiego.

Uroczystość wręczenia „Krzyży Zasługi za Dzielność” w MSW

Wyróżnieni strażacy to:

• mł. kpt. Jarosław Woźniak, funkcjonariusz Komendy Miejskiej PSP w Łodzi,
  • mł. bryg. Radosław Lendor, funkcjonariusz Komendy Powiatowej PSP w Zawierciu,
  • asp. Dariusz Mej, st. str. Adrian Kopeć, funkcjonariusze Komendy Miejskiej PSP w Legnicy,
  • st. kpt. Andrzej Kuca, st. sekc. Marek Kraska, sekc. Dariusz Paściak, funkcjonariusze Komendy Powiatowej PSP w Łańcucie,
  • st. sekc. Czesław Jagielnicki, funkcjonariusz Komendy Powiatowej PSP w Prudniku,
  • st. sekc. Łukasz Zemło, sekc. Mirosław Leszkowicz, funkcjonariusze Komendy Powiatowej PSP w Łukowie.

Medale wręczył minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz, który podziękował odznaczonym, mówiąc m.in. „Dziś czcimy cichych bohaterów, tych ludzi, którzy zdecydowali się na działanie w służbie i poza służbą, z odruchu, ale także z obowiązku, jaki przyjęli na siebie, składając ślubowanie”.
W uroczystości, oprócz odznaczonych, ich przełożonych i bliskich, uczestniczył również komendant główny PSP gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz oraz komendant główny Policji gen. insp. Marek Działoszyński.
„Krzyż Zasługi za Dzielność” to odznaczenie przyznawane funkcjonariuszom za odwagę i czyny spełnione w specjalnie ciężkich warunkach, z narażeniem własnego życia lub zdrowia, w obronie prawa, mienia i bezpieczeństwa obywateli. Został ustanowiony przez prezydenta Ignacego Mościckiego w 1928 r.

Odznaczony krzyżem przedstawiciel naszego województwa, Pan starszy sekcyjny Czesław Jagielnicki, jest strażakiem PSP od 2007 roku. Pełni służbę w jednostce ratowniczo-gaśniczej w Prudniku. Jest bardzo aktywny jako strażak, ale też poza służbą. Posiada kwalifikacje ratownika medycznego i wodnego. 21 sierpnia 2013 roku st. sekc. Czesław Jagielnicki nie był na służbie, ale widząc palący się budynek mieszkalny w Jarnołtówku wraz z inną osobą wszedł do budynku, aby ratować mieszkańców. Najpierw wyprowadził z budynku mężczyznę z oznakami poparzenia. Od zgromadzonych osób dowiedział się, że w budynku objętym pożarem może jeszcze przebywać starsza kobieta oraz, że jest duże zagrożenie wybuchu butli z gazem. Nie zważając na swoje bezpieczeństwo kolejny raz wszedł wraz z inną osobą do budynku, odnalazł i wyprowadził kobietę. Przybyłemu d-cy zastępu OSP przedstawił sytuację i nadal brał udział w gaszeniu budynku, w tym schładzaniu butli z gazem. Z chwilą przybycia pierwszego zastępu PSP ustalił z kierującym działaniami strażakiem PSP, że z racji swoich kwalifikacji wykorzysta zestaw do kwalifikowanej pierwszej pomocy z samochodu PSP i udzieli pomocy poszkodowanym osobom. Gdy zauważył wchodzącą przez okno do nadal palącego się budynku młodą kobietę, wraz innym ratownikiem ewakuował ją w bezpieczne miejsce. Kobieta miała rany cięte na dłoniach, więc udzielił jej pomocy medycznej. Jego bezinteresowna postawa i odwaga są godne uznania i stanowią przykład dla innych.

Opracowanie:
Joanna Matusiak, Wydział Informacji i Promocji KG PSP