23.02.2019r. Godz. 07:26Bieżące interwencje

W święta dwie ofiary śmiertelne, kilkanaście rannych i nadal dużo pożarów traw

dodano: 29 marca 2016 o 06:03 | ostatnia aktualizacja: 29 marca 2016 o 11:03 | kategoria: Działania długotrwałe i ważniejsze zdarzenia

W Wielkanoc na terenie województwa opolskiego Państwowa Straż Pożarna odnotowała nieznaczny wzrost liczby zdarzeń w stosunku do poprzedniego roku (95 w 2016 i 83 w 2015), ale blisko 50% spadek liczby zdarzeń na przestrzeni ostatnich 5. lat. Spadła też do 29. liczba miejscowych zagrożeń, czyli zdarzeń innych niż pożary, do których dysponowani są strażacy. W poprzednich latach było to około 50 zdarzeń. Niestety w wypadkach zginęły 2. osoby a 15 zostało rannych. Do zera z ośmiu spadła liczba pożarów średnich i dużych oraz o 40% zmniejszyła się liczba pożarów powodowanych umyślnie przez człowieka, czyli pożarów traw i śmietników. W związku z pożarami traw i upraw zostało rannych 2. strażaków. Doszło do 48 takich zdarzeń.

W święta dwie ofiary śmiertelne, kilkanaście rannych i nadal dużo pożarów traw

Najtragiczniejsze zdarzenie miało miejsce 27 marca około godziny 13:25 przed miejscowością Ziemiełowice w powiecie namysłowskim. Doszło tam do tragicznego w skutkach  wypadku drogowego z udziałem samochodu osobowego i motocykla. Samochód osobowy leżał na dachu. 2 starsze osoby podróżujące samochodem osobowym fiat uno poniosły śmierć na miejscu. Rannego motocyklistę zabrał śmigłowiec LPR.

26 marca w powiecie kluczborskim na DK 11 na wysokości Kostowa doszło do wypadku drogowego z udziałem dwóch samochodów osobowych. W wyniku tego zdarzenia poszkodowane zostały trzy osoby, którym kwalifikowanej pierwszej pomocy udzielili ratownicy z JRG Kluczbork i OSP Byczyna. Tego samego dnia byliśmy dysponowani do 3. zdarzeń, w których podejrzewano zatrucie tlenkiem węgla.

W Głuchołazach w budynku wielorodzinnym zatruciu uległy dwie starsze osoby. Działania straży polegały na sprawdzeniu stężenia gazów toksycznych, zamknięciu głównego zaworu gazu i przewietrzeniu budynku. W Prudniku zatruciu uległa jedna osoba a w Kędzierzynie-Koźlu też jedna osoba. W tym przypadku strażacy udzielali kwalifikowanej pierwszej pomocy.

W marcu rozpoczęliśmy wspólnie z Generalną Dyrekcją Lasów Państwowych akcję "Stop pożarom traw". Podpalanie traw jest niebezpieczne i kosztowne. Ludzie podczas wypalania giną a straty są ogromne. Podpalacze muszą się liczyć z tym, że strażacy, którzy wyjeżdżają do podpalonych traw i śmieci, z dużym opóźnieniem dojadą do ludzi potrzebujących pomocy. Często pomoc może przyjść zbyt późno. Koszty akcji, to tylko w województwie opolskim, miliony złotych. Szersza informacje na temat pożarów traw, w tym statystyka zdarzeń z wiosny 2015 roku z podziałem na gminy, jest opublikowana pod tym linkiem.

Apelujemy też do kierowców o niższą prędkość na drodze, spokojną i przewidywalną jazdę, a także wyrozumiałość dla innych kierowców. Niestety gdy jest ładniejsza pogoda, to część osób chętniej naciska na pedał gazu. Szybka i agresywna jazda kończy się zawsze tak samo.

 

Opracowanie:
bryg. Adam Janiuk
oficer prasowy OKW PSP

Zdjęcie:
KP PSP Namysłów