13.12.2018r. Godz. 13:42Bieżące interwencje

ważniejsz zdarzenia w dniu 17.02.2017

dodano: 18 lutego 2017 o 00:02 | ostatnia aktualizacja: 18 lutego 2017 o 23:02 | kategoria: Ważniejsze zdarzenia podczas służby

Dzisiaj na terenie województwa opolskiego straż pożarna interweniowała 43 razy. Odnotowaliśmy 5 pożarów i 37 miejscowych zagrożeń i jeden alarm fałszywy. W wyniku zdarzeń poszkodowane zostało 12 osób. We wszystkich działaniach ratowniczych brało udział 100 zastępów  w sile 391 strażaków.

O godz 10:37 otrzymaliśmy zgłoszenie o rozszczelnieniu zbiornika z substancją chemiczną na terenie bazy Pekaes w Opolu na ulicy Głogowskiej. W pierwszej fazie do działań zadysponowano pięć zastępów z JRG 1 Opole. Po rozpoznaniu zagrożenia do akcji została zadysponowana Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno - Ekologicznego K – Koźle w sile sześć zastępów ( poziom B). Działania polegały na wyznaczeniu strefy niebezpiecznej, ewakuacji z pobliskich biur 15 osób, zabezpieczeniu kratki ściekowej do której spłynęła ciecz. Substancja wyciekła z zbiornika uszkodzonego widlakiem podczas załadunku. Do środowiska wyciekło około 800 litrów kwasu azotowego 55%. Po przepompowaniu pozostałej cieczy i rozcieńczeniu wycieku akcję zakończono po ponad czterech godzinach. W sumie w akcji brało udział piętnaście zastępów straży w sile 24 strażaków, dwa radiowozy Policji oraz pojazdy WIOŚ.

Ponadto na terenie województwa odnotowaliśmy 25 podtopień w wyniku roztopów. Zdarzenia te miały miejsce głównie w powiatach głubczyckim (9x), krapkowickim (9x), strzeleckim (4x). W pozostałych powiatach po jednym zdarzeniu.

Działania nasze w głównej mierze polegały na udrażnianiu przepustów, wykonywaniu z worków z piaskiem prowizorycznych tam oraz na wypompowywaniu wody z pomieszczeń piwnicznych i gospodarczych.

SK OKW

asp.sztab. Piotr Labusga