19.12.2018r. Godz. 01:14Bieżące interwencje

Ważniejsze zdarzenia w dniu 07.08.2018 r.

dodano: 7 sierpnia 2018 o 23:08 | ostatnia aktualizacja: 7 sierpnia 2018 o 23:08 | kategoria: Ważniejsze zdarzenia podczas służby

Dzisiaj na terenie województwa opolskiego straż pożarna interweniowała 60 razy. Odnotowaliśmy 14 pożarów, 39 miejscowych  zagrożeń  i 7 alarmów fałszywych. W wyniku zdarzeń poszkodowane zostały 3 osoby, w tym 2 śmiertelne. We wszystkich działaniach ratowniczych brało udział 109 zastępów, w sile 475 strażaków.

Po godzinie 12 do dyżurnego stanowiska kierowania  straży pożarnej w Oleśnie wpłynęło zgłoszenie o zderzeniu samochodu osobowego z drzewem na drodze powiatowej 1738O między Zębowicami a Knieją. Samochodem podróżowała jedna osoba. Osoby postronne przed przybyciem straży ewakuowały poszkodowanego i prowadziły resuscytację, gdyż mężczyzna był nieprzytomny i nie dawał oznak życia. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia strażacy zabezpieczyli teren działań, odłączyli akumulator, zamknęli zawór gazu LPG równocześnie przejmując osobę poszkodowaną i kontynuowali udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy, a później pomagali zespołowi ratownictwa medycznego  w dalszej resuscytacji. Jednak przybyły na miejsce zdarzenia lekarz stwierdził zgon mężczyzny. Na czas prowadzonych działań ruch na drodze był zablokowany. W działaniach brały udział 4 zastępy straży pożarnej.

W Sadach w powiecie opolskim po godzinie 15 doszło do pożaru w budynku jednorodzinnym. Paliły się pomieszczenia na parterze budynku jednorodzinnego. Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy zabezpieczyli teren działań  oraz odłączyli zasilanie elektryczne w budynku. Strażacy w sprzęcie ochrony dróg oddechowych weszli do budynku, gdzie po około 5 minutach  znaleźli mężczyznę bez czynności życiowych, częściowo zwęglonego. W związku z tym odstąpiono od udzielenia kwalifikowanej pierwszej pomocy. Przybyły na miejsce lekarz stwierdził zgon mężczyzny. Przeszukano cały budynek, więcej osób nie znaleziono. Działania gaśnicze polegały na podaniu 3 prądów wody, aż do całkowitego ugaszenia pożaru. Następnie oddymiono i przewietrzono pomieszczenia w budynku mieszkalnym.

Opracowanie:
Stanowisko Kierowania