15.12.2017r. Godz. 01:46Bieżące interwencje

Ważniejsze zdarzenia w dniu 01.02.2014

dodano: 1 lutego 2014 o 22:02 | ostatnia aktualizacja: 2 lutego 2014 o 23:02 | kategoria: Ważniejsze zdarzenia podczas służby

W dniu dzisiejszym straż pożarna interweniowała 53 razy, w tym: 15 pożarów, 37 miejscowych zagrożeń i 1 alarm fałszywy. W zdarzeniach ogółem poszkodowane zostało 7 osób.

1. W powiecie głubczyckim dyżurny stanowiska kierowania o godzinie 15.40 przyjął zgłoszenie dotyczące pożaru budynku gospodarczego. Na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane 3 zastępy straży pożarnej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania zastano palący się budynek gospodarczy, pożarem objęte było wnętrze obiektu oraz strych. Budynek ten znajdował się w odległości ok. 20 m od budynku mieszkalnego. W trakcie prowadzonych działań ratowniczo-gaśniczych, Kierujący Działaniami Ratowniczymi podjął decyzje o sprawdzeniu budynku mieszkalnego. Podczas przeszukania budynku mieszkalnego wraz z funkcjonariuszem Policji znaleziono lokatora, który próbował samodzielnie ugasić pożar przed przybyciem zastępów straży pożarnej. Osoba ta miała poparzoną lewą dłoń oraz lewe podudzie. Stwierdzono poparzenia drugiego stopnia. Poszkodowanemu udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy użyto opatrunki hydrożelowe oraz zastosowano tlenoterapię do momentu przybycia Zespołu Ratownictwa Medycznego, któremu po przyjeździe na miejsce zdarzenia przekazano poszkodowanego.

Działania straży polegały na:

- zabezpieczeniu miejsca zdarzenia

- podaniu dwóch prądów wody na palący się budynek

- otwarciu zamkniętych pomieszczeń, a następnie ich przeszukaniu

- usunięciu pozostałości palącej się słomy ze strychu budynku i jej dogaszeniu

- oddymieniu i przewietrzeniu budynku

- sprawdzeniu pomieszczeń i konstrukcji dachowej kamerą termowizyjną (stwierdzono brak źródeł ognia)

- udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy.

2. W powiecie opolskim dyżurny stanowiska kierowania o godzinie 17.11 przyjął zgłoszenie dotyczące pożaru w Turawie budynku po byłym domu dziecka. Na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane zastępy zawodowej i ochotniczej straży pożarnej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano palący się budynek w części poddasza i dachu. Działania straży pożarnej prowadzone były wewnątrz i na zewnątrz obiektu. Brak osób poszkodowanych.

Stanowisko Kierowania

Dyżurny Operacyjny Województwa