23.10.2017r. Godz. 09:37Bieżące interwencje

Ważniejsze zdarzenia w dniu 04.02.2012

dodano: 4 lutego 2012 o 23:02 | ostatnia aktualizacja: 5 lutego 2012 o 13:02 | kategoria: Ważniejsze zdarzenia podczas służby

O godzinie 7:24 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Głubczycach zadysponował zastęp do miejscowości Baborów, celem sprawdzenia zawartości tlenku węgla w budynku jednorodzinnym. Dokonano pomiaru, miernik wskazywał 170 ppm. Natychmiast przystąpiono do przewietrzania pomieszczeń. Przybyły zespół ratownictwa medycznego udzielał pomocy medycznej dwóm osobom dorosłym oraz dziecku. Jedna z osób dorosłych nie wyraziła zgody na hospitalizację, natomiast kobietę i dziecko pogotowie przewiozło do szpitala. Po ponownym przewietrzeniu sprawdzono obecność tlenku węgla, gdzie wskazania były negatywne. Właścicielowi budynku wystawiono decyzję zakazującą użytkowanie pieca oraz zalecono dokonanie przeglądu przewodu kominowego oraz wentylacyjnego. Więcej informacji   tutaj.

Ważniejsze zdarzenia w dniu 04.02.2012

O godzinie 9:58 doszło do wypadku samochodu osobowego w Oleśnie. Kierujący samochodem uderzył w słup oświetleniowy. Po przybyciu na miejsce zdarzenia dwóch zastępów straży zabezpieczono teren prowadzonych działań, kierujący akcją ratowniczą ustalił, że w pojeździe znajdują się dwie poszkodowane osoby. Ratownicy założyli kołnierz ortopedyczny pozostającemu w samochodzie kierowcy oraz udzielili wsparcia psychicznego. Po przyjeździe zespołu ratownictwa medycznego wydobyto na noszach kierowcę, którego przewieziono do szpitala. Równocześnie ratownicy zajęli się pasażerką, okryto kocem a następnie przy pomocy sprzętu hydraulicznego wykonano dostęp do poszkodowanej. Pasażerkę również wydobyto na noszach. Pomocy medycznej udzielił jej lekarz oraz ratownicy medyczni, którą również odwieziono do szpitala. Następnie strażacy usunęli skutki powypadkowe oraz zabezpieczyli miejsce wokół lampy oświetleniowej. Powiadomiono pogotowie energetyczne o zaistniałym zdarzeniu. Na czas prowadzonych działań wstrzymano ruch drogowy w obydwu kierunkach. Przypuszczalną przyczyną wypadku była nadmierna prędkość. Straty oszacowane zostały na 3 tys.zł. Więcej informacji   tutaj.

O godzinie 14:38 doszło do wypadku dwóch samochodów osobowych z przebiegającą w poprzek jezdni sarną w Zawadzie (powiat opolski). Działania dwóch zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz  pomocy zespołowi ratownictwa medycznego przy zaopatrywaniu dwóch osób poszkodowanych. Straty w tym zdarzeniu oszacowano na 18 tys.zł.

O godzinie 15:39 dyżurny zadysponował dwa zastępy na ulicę Wiejską w Opolu do zadymienia w piwnicy budynku jednorodzinnego. W trakcie rozpoznania ustalono, iż zadymienie wydobywa się z pieca centralnego ogrzewania przez nieszczelny króciec odprowadzający spaliny do komina. Działania polegały na udrożnieniu kanałów spalinowych pieca, w wyniku czego przywrócono ciąg w przewodzie kominowym.Budynek oddymiono przy użyciu wentylatora osiowego.

O godzinie 18:10 doszło do pożaru mieszkania na III kondygnacji budynku wielorodzinnego w Kędzierzynie -Koźlu. Działania pięciu zastepów straży polegały na ewakuacji trzech osób z IV kondygnacji oraz lokalizacji pożaru. Równocześnie z drabiny mechanicznej podano prąd wody w natarciu na płomienie wydostające się z okien mieszkania. Osoby ewakuowane przez strażaków zostały przekazane zespołowi ratownictwa medycznego i przewiezione do szpitala. Spaleniu uległo wyposażenie mieszkania.

O godzinie 18:43 doszło do pożaru mieszkania na pierwszej kondygnacji domu jednorodzinnego przy ulicy Blokowej w Strzelcach Opolskich. Podczas rozpoznania kierujący akcją ratowniczą uzyskał informację, że na drugiej kondygnacji znajduje się starsza osoba niepełnosprawna. Podano jeden prąd wody w natarciu na palące sie pomieszczenie, aż do całkowitego ugaszenia pożaru. Ewakuowano osobę niepełnosprawną przy użyciu noszy typu deska oraz drabiny SHD 25 przez balkon. Poszkodowanej udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy przez udzielenie wsparcia psychicznego oraz termoizolacji podczas ewakuacji. Następnie przekazano poszkodowaną zespołowi ratownictwa medycznego, gdzie odwieziona została do szpitala. Zniszczeniu uległo pomieszczenie objęte pożarem wraz z wyposażeniem. Przypuszczalną przyczyną pożaru mogło być zwarcie instalacji elektrycznej urządzeń AGD. Straty oszacowano na 100.tys.zł, a uratowane mienie na 600 tys.zł.

O godzinie 21:38 dyżurna z Olesna zadysponowała dwa zastępy do do budynku wielorodzinnego na ulicę Labora. Otrzymano zgłoszenie o możliwosci obecności tlenku węgla w budynku. Stwierdzono obecność tlenku w jednym z mieszkań. Do szpitala odwieziono  trzy osoby / 1 osobę dorosłą i 2 dzieci/. Strażacy udzielili poszkodowanej kwalifikowanej pierwszej pomocy. Natomiast dwoje dzieci ewakuowano w kocach w celu zabezpieczenia przed wychłodzeniem, udzielono im wsparcia psychicznego. Ze wzgledu na brak miejscowego zespołu ratownictwa medycznego, osoby poszkodowane zostały przetransportowane samochodem strażackim do szpitala.