12.12.2017r. Godz. 17:18Bieżące interwencje

Ważniejsze zdarzenia w dniu 05.08.2015r.

dodano: 5 sierpnia 2015 o 23:08 | ostatnia aktualizacja: 7 sierpnia 2015 o 14:08 | kategoria: Ważniejsze zdarzenia podczas służby

W dniu dzisiejszym straż pożarna interweniowała 55 razy, w tym do 34 pożarów, 17 miejscowych zagrożeń oraz 4 alarmów fałszywych. W działaniach zaangażowane było 180 zastępów  w sile  634 strażaków, w zdarzeniach poszkodowane zostały 3 osoby.

W miejscowości Grabczok powiat opolski miał miejsce pożar lasu młodnikowego i starodrzewu. Na miejsce działań skierowanych zostało 25 zastępów straży pożarnej. Bardzo trudne warunki terenowe i konieczność budowania linii gaśniczych w głąb lasu utrudniały działania gaśnicze jednostek straży pożarnej. Akcja wspomagana była przez samolot gaśniczy i śmigłowiec, które to dokonywały regularnych zrzutów wody na teren pożaru. Spaleniu uległo 5 ha lasu młodnikowaego i 1 ha starodrzewu.

O godzinie 11:49 dyżurny stanowiska kierowania w Namysłowie przyjął zgłoszenie o pożarze samochodu osobowego na zakładu w miejscowości Kamienna. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia szybko rozprzestrzeniający się pożar objął swoim zasięgiem przyległy budynek biurowo – produkcyjny. Podano dwa prądy gaśnicze piany ciężkiej, prąd wody w natarciu na źródło pożary oraz równolegle broniono budynek przybudówki. Akcję gaśniczą utrudniała dodatkowo niesprawna sieć hydrantowa co zmusiło nas do dowożenia wody. Między czasie wydobyto butlę z gazem propan – butan gdzie w sposób ciągły monitorowano jej temperaturę oraz schładzano. W pożarze tym jedna osoba została poszkodowana, był to pracownik zakładu, który przed naszym przybycie prowadził akcję gaśniczą. Straty materialne powstałe w tym pożarze oszacowano na 270 tys.pln a wartość uratowanego mienia to około 350 tys.pln.

W miejscowości Rychnów powiat namysłowski najprawdopodobniej zwarcie w instalacji elektrycznej kombajnu zbożowego było przyczyną dużego pożaru uprawy i ścierniska. Obecni na miejscu zdarzenia kierowcy podejmowali próby gaszenia zboża jak również ugasili palącą się instalacje elektryczną w kombajnie. Ze względu na podmuchy wiatru pożar szybko się rozprzestrzenił i zajął ok 1 ha zbóż oraz w początkowej fazie ok 15 ha słomy po kombajnie. Silny wiatr jaki towarzyszył akcji gaśniczej utrudniał prowadzenie skutecznych działań a pożar szybko się rozprzestrzeniał. W początkowej fazie podano 5 prądów gaśniczych wody na palącą się uprawę i jeden prąd gaśniczy na ściernisko. Na czas akcji zorganizowano punkt czerpania i dowożenia wody do pożaru. W nasze działania wspomagane były przez ciągniki rolnicze które dokonywały oborania pól by zapobiec rozprzestrzenianiu się pożaru. Na miejsce pożaru skierowany został również samolot gaśniczy dokonał on zrzutów wody. Wysoka temperatura jaka towarzyszyła i trudne warunki prowadzonej akcji były przyczyną zapalenia się filtra powietrza w jednym z naszych samochodów gaśniczych. By nie dopuścić do zapalenia się pojazdu podano trzy prądy gaśnicze proszku na palący się filtr wraz osprzętem. Spaleniu uległo 1 ha zboża na pniu oraz około 45 ha słomy po kombajnie ok 135 ton. Straty materialne oszacowano na 35 tys.pln a wartość uratowanego mienia to 200 tyś zł.

W miejscowości Długomiłowice powiat kędzierzyńsko - kozielski na drodze DK 45 miał miejsce wypadek dwóch samochodów osobowych, w którym rannych zostało 5 osób. Na czas prowadzenia działań ratowniczych droga krajowa była zablokowana.

Sporządził

mł.bryg. Rafał Bisowski i st.kpt. Jarosław Larski