12.12.2017r. Godz. 11:12Bieżące interwencje

Ważniejsze zdarzenia w dniu 06.09.2012

dodano: 6 września 2012 o 22:09 | ostatnia aktualizacja: 7 września 2012 o 06:09 | kategoria: Ważniejsze zdarzenia podczas służby

Ważniejsze zdarzenia w dniu 6.09.2012

O godzinie 00:37 w miejscowości Zopowy w powiecie głubczyckim doszło do pożaru budynku mieszkalnego. Na  miejsce zdarzenia jako pierwsza przybyła miejscowa jednostka OSP, która zastała całkowicie objęty pożarem budynek mieszkalny. Właściciel opuścił budynek przed przybyciem straży.  Działania siedmiu zastępów straży polegały między innymi na podaniu dwóch prądów wody w natarciu i rozbiórce pokrycia dachu. Budynek wraz z wyposażeniem  uległ całkowitemu spaleniu. Straty oszacowano na 70 tys. zł; przyczynę pożaru ustala policja. Akcja gaśnicza trwała ponad cztery godziny.

O godzinie 6:17 zgłoszono plame oleju na odcinku drogi od ulicy Piastowskiej w kierunku do ulicy Ks. Koziołka na szerokości okoł 2 m w kierunku centrum Krapkowic. Działania siedmiu jednostek ochrony przeciwpożarowej polegały na: zabezpieczeniu  niebezpiecznych miejsc zdarzenia, usuwaniu rozlewisk i plam oleju napędowego przy pomocy sorbentu i dyspergentu, uszczelnieniu uszkodzonego zbiornika paliwowego pojazdu sprawcy oraz zmyciu jezdni. Uszkodzeniu uległ zbiornik samochodu ciężarowego  oraz paliwo na kwotę około 6 tys.zł.

O godzinie 6:54 w miejscowości Krzywizna w powiecie kluczborskim doszło do wypadku drogowego, gdzie samochód osobowy wypadł z drogi i zapalił się. Działania jednego zastępu straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu prądu wody na komorę silnika pojazdu oraz odłączeniu akumulatora. W wyniku tego wypadku poszkodowana została jedna osoba, której pomocy udzielił zespół ratownictwa medycznego i przewiózł poszkodowana do szpitala. Straty oszacowano na 20 tys.zł.

O godzinie 6:55 doszło do wypadku drogowego dwóch samochodów osobowych w Nysie. W wyniku zderzenia kierująca jednego z pojazdów doznała obrażeń ciała i została przewieziona do szpitala przez zespół ratownictwa medycznego. Strażacy po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia odłączyli akumulator w pojeździe a powstałą plamę oleju zneutralizowali. Miejsce zdarzenia przekazano funkcjonariuszowi policji. Straty uszkodzonego pojazdu wyliczono na 10 tys.zł.

O godzinie 12:06 w miejscowości Biernatów w powiecie Głubczyckim doszło do pożaru budynku gospodarczego. Dyżurny na miejsce zdarzenia zadysponował łącznie 6 zastępów straży. Działania polegały na : zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podawaniu środków gaśniczych w natarciu oraz w obronie budynku mieszkalnego oddalonego o około 6 m, schładzaniu kombajnu zbożowego oraz zerwaniu z dachu budynku gospodarczego blachy. Na miejsce zdarzenia przybył dowódca JRG. Przypuszczalną przyczyną powstania pożaru mogło być zwarcie instalacji elektrycznej w budynku gospodarczym. Straty oszacowano na 25 tys.zł a uratowane mienie na 50 tys.zł.

O godzinie 19:20 zadysponowano cztery zastępy straży do miejscowości Żytniów w powiecie oleskim. Kierujący samochodem osobowym zjechał na lewy pas jezdni i uderzył w mur ogrodzenia kościelnego. Poszkodowany został kierowca, któremu strażacy udzielali kwalifikowanej pierwszej pomocy przez założenie kołnierza ortopedycznego i wykonaniu dostępu do poszkodowanego z użyciem sprzętu hydraulicznego. Następnie wraz z zespołem ratownictwa medycznego przetransportowali poszkodowanego na noszach do karetki, gdzie został odwieziony do szpitala. Dalsze czynności wykonane przez ratowników to odłączenie akumulatora w pojeździe, usunięcie płynów eksploatacyjnych znajdujących się na jezdni oraz usunięcie elementów powypadkowych. Straty oszacowano na 5 tys.zł.

O godzinie 22:07do pożaru sterty słomy w wymiarach 5m x 5m x4m w Chmielowicach -  powiat opolski. Zadysponowano cztery zastępy straży. Ratownicy zastali palacą się stertę w całej objętości. Podano dwa prądy wody w natarciu oraz przekopano i dogaszono pogorzelisko. Przypuszczalną przyczyną było podpalenie.

Dyżurny Operacyjny Województwa

mł.kpt. Małgorzata Kostrzewska