16.12.2018r. Godz. 23:42Bieżące interwencje

Ważniejsze zdarzenia w dniu 09.01.2015

dodano: 10 stycznia 2015 o 00:01 | ostatnia aktualizacja: 10 stycznia 2015 o 12:01 | kategoria: Ważniejsze zdarzenia podczas służby

Ważniejsze zdarzenia w dniu 09.01.2015

W dniu dzisiejszym straż pożarna interweniowała 64 razy, 13 pożarów, 49 miejscowych zagrożeń oraz 2 alarmów fałszywych. W działaniach zaangażowane były 109 zastępów i 442 strażaków, w zdarzeniach poszkodowane zostało 8 osób.

Większość interwencji straży pożarnej (41 zdarzeń) związana była z usuwaniem skutków porywistego wiatru i padającego deszczu. Były to wyjazdy do zdarzeń związanych z drzewami, które były przewrócone na linie energetyczne oraz utrudniały przejazd po drogach. Usuwano także elementy konstrukcyjne budynków, które stwarzały zagrożenie dla ludzi.

Najwięcej interwencji odnotowaliśmy na terenie powiatu brzeskiego (16 zdarzeń).

W powiecie brzeskim w pięciu przypadkach silny wiatr spowodował uszkodzenia dachów nad budynkami mieszkalnymi:

- w miejscowości Bierzów (gmina Skarbimierz) jedna połać dachu budynku jednorodzinnego dwuspadowego uległa zniszczeniu, działania przybyłych zastępów polegały na sprawieniu podnośnika hydraulicznego i przy jego pomocy usunięciu uszkodzonej konstrukcji dachu, odtworzeniu prowizorycznej konstrukcji dachu oraz naciągnięciu plandeki budowlanej celem zabezpieczenia dachu przez wpływem czynników atmosferycznych, wstępne straty oceniono na 50 tys. zł.

- w miejscowości Łosiów (gmina Lewin Brzeski) dach blaszany został częściowo oderwany od krokwi i położony na drugą połowę dachu, działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, sprawieniu drabiny nasadkowej na dach budynku i usunięciu oderwanej części dachu oraz zabezpieczenie pozostałej blachy wkrętami i zakotwienie linami przed dalszym odrywaniem.

- w miejscowości Skorogoszcz (gmina Lewin Brzeski) zerwana połać dachu krytego papą opadając uszkodziła częściowo dwa zaparkowane pod budynkiem samochody, oraz część napowietrznej linii energetycznej, wstępne straty oceniono na 25 tys. zł.

Szczęśliwie we wszystkich zdarzeniach związanych z silnymi wiatrami nie odnotowano osób poszkodowanych.

Miedzy miejscowością Prudnik i Szybowice drzewo przewróciło się na tory kolejowe, które uniemożliwiało przejazd szynobusowi. Działania straży polegały na usunięciu drzewa przy pomocy piły łańcuchowej, co przywróciło ruch kolejowy na trasie Kędzierzyn – Koźle - Nysa.

Działania straży pożarnej na terenie województwa opolskiego związane z usuwaniem skutków silnych wiatrów w dniu 09.01.2015 r.

Liczba zdarzeń w układzie powiatów
Powiat Liczba interwencji Liczba zastępów Liczba strażaków
opolski 7 8 45
strzelecki 1 2 12
brzeski 16 26 98
krapkowicki 1 1 4
namysłowski 5 5 25
oleski 3 6 24
kędzierzyńsko-kozielski 0 0 0
kluczborski 2 3 10
nyski 5 8 34
głubczycki 0 0 0
prudnicki 1 2 10
SUMA 41 61 262

Pozostałe interwencje.

W Krapkowicach doszło do pożaru w budynku jednorodzinnym. Działania straży polegały na: podaniu dwóch prądów wody do wnętrza budynku, oświetleniu miejsca działań, oddymieniu i przewietrzeniu budynku. Strażacy udzielili KPP właścicielce mieszkania, która przebywała przez dłuższy czas w zadymieniu. Po przebadaniu przez ZRM poszkodowana kobieta została zabrana do szpitala. W działaniach brało udział sześć zastępów straży pożarnej. Wstępne straty oceniono na 50 tys. zł.

Zabezpieczano skutki zdarzeń drogowych, w których pięć osób zostało poszkodowanych. Na drodze powiatowej między miejscowościami Mokre Kolonia – Radynia (powiat głubczycki) w wyniku zderzenia dwóch samochodów osobowych cztery osoby zostały poszkodowane i odwiezione przez ZRM do szpitala.

Dyżurny Operacyjny

SK OKW PSP