20.02.2019r. Godz. 06:59Bieżące interwencje

Ważniejsze zdarzenia w dniu 09.09.2012

dodano: 9 września 2012 o 23:09 | ostatnia aktualizacja: 9 września 2012 o 23:09 | kategoria: Ważniejsze zdarzenia podczas służby

Ważniejsze zdarzenia w dniu 09.09.2012

O godzinie 2:32 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Nysie otrzymał zgłoszenie o palącej się stercie słomy o wymiarach 120m x 5m x 5m w Paczkowie /pożar średni/. Po przybyciu czterech zastępów straży ratownicy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, podali trzy prądy wody na palącą się stertę. Na miejsce zdarzenia przybył właściciel, który oddelegował pracownika wraz ze sprzętem mechanicznym w celu przemieszczenia z miejsca pożaru bele, które nie były objęte ogniem. Przypuszczalną przyczyną powstania pożaru było podpalenie. Akcja gaśnicza trwała niespełna 16 godzin, w której udział brało 18 strażaków. Straty oszacowane zostały na 40 tys.zł a uratowane mienie na 80 tys.zł.

O godzinie 9:44 zadysponowano jeden zastęp ratowników z JRG PSP Kluczbork do miejscowości Czaple Stare do pożaru w piwnicy budynku mieszkalnego. W wyniku zwarcia instalacji elektrycznej w bojlerze elektrycznym doszło do zapalenia izolacji termicznej i materiałów palnych składowanych w pomieszczeniu piwnicznym. Ratownicy podali prąd gaśniczy wody na palące się materiały. Przed dotarciem zastępu straży na miejsce zdarzenia mieszkańcy wyłączyli dopływ prądu i opuścili budynek. Straty wyniosły zaledwie 6 tys.zł. a uratowane mienie oszacowano na 250 tys.zł.

O godzinie 17:24 doszło do zapalenia się maszyn w ciągu technologicznym, produkującym pelety /opał ekologiczny/ w jednym z zakładów w miejscowości Równe w powiecie głubczyckim. Ogniem objęta była komora filtracyjna w jednym z urządzeń. Na miejsce zdarzenia zadysponowano 6 zastępów straży. Działania ratowników polegały na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu trzech prądów wody w natarciu na palące się urządzenia, rozkręceniu i rozebraniu obudowy tych urządzeń, wydostaniu półproduktu z urządzeń na zewnątrz budynku i ich dogaszeniu. Spaleniu uległa komora filtracyjna wraz z filtrami oraz elastyczne połączenie rur. Na razie przyczyna pożaru jest nieustalona. Straty oszacowano na 50 tys.zł a uratowane mienie na 2 mln zł.

O godzinie 20:50 doszło do pożaru w piwnicy budynku wielorodzinnym w miejscowości Tułowice w powiecie opolskim. Na miejsce zdarzenia zadysponowano trzy zastępy straży. Zabezpieczono miejsce zdarzenia, oświetlono i wydzielono strefę zagrozenia oraz wyłączono zasilanie elektryczne. Ratownicy w aparatach ochrony dróg oddechowych podali prąd wody na palące się drewno w piwnicy. Następnie ustalono, że próbę gaszenia podjął syn użytkowniczki mieszkania, podczas którego uległ zatruciu i poparzeniu I stopnia części twarzy. Ratownicy udzielili mu kwalifikowanej pierwszej pomocy poprzez podanie tlenu, przemycie twarzy i udzieleniu wsparcia psychicznego. Poszkodowanego przekazano przybyłemu zespołowi ratownictwa medycznego. Ponadto pomieszczenia piwnicy przewietrzono. Prawdopodobnie podczas rozpalania w piecu CO nastąpił wybuch oparów. Straty oszacowane zostały na 2 tys.zł a uratowane mienie na 500 tys.zł.

 

Dyzurny Operacyjny Województwa

mł.kpt. Małgorzata Kostrzewska