14.12.2018r. Godz. 07:13Bieżące interwencje

Ważniejsze zdarzenia w dniu 10.11.2014

dodano: 10 listopada 2014 o 15:11 | ostatnia aktualizacja: 11 listopada 2014 o 23:11 | kategoria: Ważniejsze zdarzenia podczas służby

1. Dyżurny Stanowiska Kierowania w Brzegu o godzinie 7:40 otrzymał zgłoszenie dotyczące wypadku drogowego w miejscowości Przecza, gdzie doszło do zderzenia samochodu osobowego z motorowerem. Na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane trzy zastępy straży pożarnej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia   i dokonaniu rozpoznania kierujący działaniem ratowniczym potwierdził, informację wynikającą ze zgłoszenia. Osoba kierująca samochodem osobowym znajdowała się na zewnątrz pojazdu – nie wymagała pomocy ze strony strażaków-ratowników.

Działania straży pożarnej polegały na równoczesnym:

- zabezpieczeniu miejsca zdarzenia

- udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobie kierującej motorowerem (stabilizacja kręgosłupa, stabilizacja złamań kończyn dolnych, tlenoterapia i termoizolacja), a następnie przekazaniu jej przybyłemu na miejsce zdarzenia zespołowi ratownictwa medycznego

- odłączeniu akumulatorów w obu pojazdach

- zabezpieczeniu lądowiska dla śmigłowca.

Osoba kierująca motorowerem po zaopatrzeniu została przetransportowana śmigłowcem lotniczego pogotowia ratunkowego do szpitala.

2. Dyżurny Stanowiska Kierowania w Opolu o godzinie 8:24 otrzymał zgłoszenie, że w miejscowości Kotórz Wielki na akwenie Turawa doszło do wywrócenia łodzi z dwoma wędkarzami w środku. Na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane cztery zastępy straży pożarnej ze sprzętem pływającym– w tym specjalistyczna grupa ratownictwa wodno-nurkowego. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i dokonaniu rozpoznania kierujący działaniem ratowniczym potwierdził, że zatonęła łódź, którą płynęły dwie osoby. Pierwszej osobie poszkodowanej pomocy udzielał zespół ratownictwa medycznego, natomiast druga znajdowała się w wodzie.

Działania straży pożarnej polegały na:

- ewakuowaniu drugiej osoby poszkodowanej z wody

- prowadzeniu akcji zewnętrznego masażu serca i resuscytacji krążeniowo-oddechowej

- przekazaniu osoby poszkodowanej zespołowi ratownictwa medycznego.

Po długotrwałej akcji ratowniczej lekarz z zespołu ratownictwa medycznego stwierdził zgon u drugiego      z poszkodowanych. Wraku łodzi nie odnaleziono.

Stanowisko Kierowania

Dyżurny Operacyjny Województwa