19.02.2019r. Godz. 19:35Bieżące interwencje

Ważniejsze zdarzenia w dniu 10.12.2012

dodano: 10 grudnia 2012 o 23:12 | ostatnia aktualizacja: 11 grudnia 2012 o 19:12 | kategoria: Ważniejsze zdarzenia podczas służby

W dniu 9 bm. po godzinie 21 doszło do pożaru w budynku ekspozycyjnym płazów w opolskim zoo. Do zdarzenia zadysponowano 10 zastępów straży pożarnej, które po przybyciu zabezpieczyły i oświetliły teren akcji. W chwili przybycia stwierdzono, że pożarem objęte są pomieszczenia z eksponatami oraz znaczna część więźby dachowej. W pierwszej fazie wprowadzono roty w sprzęcie ochrony dróg oddechowych i liniami gaśniczymi do wewnątrz obiektu oraz podano jeden prąd wody z drabiny na dach budynku. Podano również prąd wody w obronie na sąsiedni budynek kotłowni, wyłączono w budynku zasilanie elektryczne. Rozebrano konstrukcję i poszycie dachu w celu zlokalizowania pożaru. W trakcie prowadzenia działań z obiektu ewakuowano wiele okazów zwierząt. Po ugaszeniu miejsce pożaru sprawdzono kamerą termowizyjną. W wyniku pożaru zginęło wiele zwierząt i spaleniu uległo: poszycie dachu wraz z jego konstrukcją, wyposażenie obiektu (terraria, akwaria, sprzęt pomocniczy). Pożar ugaszono w poniedziałek 10 bm. nad ranem. Powstałe straty oszacowano wstępnie  na kwotę około 1 miliona złotych.


O godzinie 4 nad ranem w miejscowości Kamienna w powiecie namysłowskim doszło do pożaru budynku magazynowego. Do pożaru zadysponowano 15 zastępów straży pożarnej. W chwili przybycia zastępów  cały budynek był  w ogniu. Płomienie wychodziły przez dach i okiennice na wyższych kondygnacjach. Działania zastępów straży polegały na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu prądów wody, w tym jednego z podnośnika na palący się budynek. Następnie przeszukano część budynku, do której można było wejść. Niestety wejście do pozostałych pomieszczeń uniemożliwiał mocno rozwinięty pożar na wyższej kondygnacji, zachodziło wysokie prawdopodobieństwo zawalenia się drewnianej konstrukcji stropów. Po ugaszeniu płomieni dogaszano pojedyncze zarzewia ognia i oddymiono budynek przy pomocy agregatu oddymiającego. Ponownie przeszukano pomieszczenia w budynku i odnaleziono ciało 61. letniego mężczyzny. Lekarz stwierdził zgon osoby. W pożarze spaleniu uległo drewniane wnętrze i konstrukcja budynku wraz z wyposażeniem. Powstałe straty oszacowano wstępnie na kwotę około 180 tys. zł.

Zabezpieczano skutki trzech wypadków drogowych na terenie powiatu opolskiego; zdarzenia miały miejsce w Kotorzu Wlk. /2.osoby ranne/, w Opolu przy ul. Prószkowskiej /1.osoba ranna/ i na 240,2 km autostrady A-4 przed MOP Prószków; tutaj strażacy w liczbie pięciu zastępów z JRG Niemodlin i JRG Krapkowice oraz ratowników z OSP Prószków  wyznaczyli i oznakowali  miejsce zdarzenia oraz zamknęli autostradę w kierunku Wrocławia; kierujący działaniami ratowniczymi skierował ratowników do udzielania pomocy medycznej pięciu osobom podróżującym w samochodzie osobowym i transportowym bus; ogółem ranne zostały 3. osoby, które zostały przewieziono do szpitala.

ogólną informację o działaniach straży pożarnej w dniu 10 bm. i statystykę zdarzeń od początku 2012 roku przedstawia ==>tabela
--
informację sporządził:
dyżurny operacyjny województwa
bryg.Adam Sowiński