11.12.2018r. Godz. 16:49Bieżące interwencje

Ważniejsze zdarzenia w dniu 11.02.2012

dodano: 11 lutego 2012 o 23:02 | ostatnia aktualizacja: 12 lutego 2012 o 06:02 | kategoria: Ważniejsze zdarzenia podczas służby

Ważniejsze zdarzenia w dniu 11.02.2012

O godzinie 8:40 dyżurny  Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP zadysponował 7 zastępów straży do miejscowości Domecko. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zabezpieczono teren, ratownicy w aparatach ochronnych dróg oddechowych udali się do budynku, celem ewakuowania osoby z palącego się pomieszczenia. Druga rota po sprawieniu linii gaśniczej przystapiła do działań. Ewakuowanej osobie strażacy udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy poprzez wsparcie psychiczne oraz tlenoterapię. Następnie osobę poszkodowaną przekazano zespołowi ratownictwa medycznego. Dalsze działania polegały na dogaszaniu pożaru, oddymianiu pomieszczeń, usunięciu spalonego wyposażenia poddasza. Wypalone pomieszczenie oraz pomieszczenia znajdujące się poniżej sprawdzono za pomocą kamery termowizyjnej - nie stwierdzono zagrożenia pożarem. Zniszczeniu uległo: wyposażenie pokoju /kanapa, fotele, wykładzina podłogowa, komoda, grzejnik elektryczny oraz część drewnianej podłogi/. Straty spowodowane pożarem oszacowano na 3 tys.zł., a uratowane mienie na 50 tys.zł.

O godzinie 9:11 w Kędzierzynie-Koźlu doszło do zatrucia tlenkiem węgla. Zatruciu uległ mężczyzna, któremu zespół ratownictwa medycznego udzielił pomocy medycznej. Poszkodowany przetransportowany został do szpitala. Działania straży pożarnej polegały na sprawdzeniu zawartości tlenku węgla miernikiem oraz przewietrzeniu pomieszczeń. Lokatorom korzystanie z ciepłej wody zalecono po przeglądzie instalacji wentylacyjnej oraz spalinowej przez kominiarza.

O godzinie 10:09 doszło do wypadku 2 samochodów osobowych w miejscowości Łącznik (powiat prudnicki). Poszkodowana była jedna osoba. Zespół ratownictwa medycznego udzielał poszkodowanej osobie pomocy medycznej i przewiózł do szpitala. Działania 3 zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odcięciu dopływu prądu z akumulatorów, kierowaniu ruchem na drodze oraz usunięciu pozostałości powypadkowych. Straty w tym wypadku oszacowano na 3 tys.zł.

O godzinie 13:18 w Tułowicach (powiat opolski) powstał pożar w części stropowej budynku mieszkalnego między parterem a I piętrem, prawdopodobnie od komina. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zabezpieczono teren działań, wszystkim osobom znajdującym się w budynku nakazano opuścić strefę zagrożenia, właścicielowi udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy ( opatrzono ranę dłoni, zastosowano tlenoterapię oraz wsparcie psychiczne). Następnie poszkodowanego przekazano zespołowi ratownictwa medycznego. W budynku odłączono zasilanie elektryczne oraz zakręcono  zawór gazowy. Strażacy pracujący w aparatach ochrony dróg oddechowych przy użyciu pilarki wycięli otwór w podłodze na pierwszym piętrze w celu dotarcia do źródła ognia. Podano jeden prąd wody w natarciu na palące się elementy. Przy użyciu kamery termowizyjnej sprawdzono wszystkie pomieszczenia - zagrożenia pożarowego nie stwierdzono. Spaleniu uległo: część podłogi na I piętrze w pokoju oraz w pomieszczeniu gospodarczym, sufit na parterze w salonie oraz w małym pokoju, część ściany działowej miedzy pokojami oraz kominek. Straty oszacowano na 25 tys.zł, a uratowane mienie na 100 tys.zł.

O godzinie 13:23 w Luboszycach (powiat opolski) doszło do wypadku samochodu osobowego, który uderzył w słup energetyczny. W wypadku poszkodowane zostało dziecko lat 9. Strażacy z OSP Luboszyce udzielili poszkodowanej kwalifikowanej pierwszej pomocy poprzez założenie kołnierza ortopedycznego oraz okrycie folią termoizolacyjną. Poszkodowaną przekazano przybyłemu zespołowi ratownictwa medycznego. Straty uszkodzonego pojazdu to 10 tys.zł.

O godzinie 15:32 zadysponowano zastęp w Głubczycach do zbadania zawartości tlenku węgla w jednym z mieszkań budynku wielorodzinnego przy ulicy Ratuszowej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano osobę poszkodowaną (kobietę lat 82), której pomocy medycznej udzielał zespół ratownictwa medycznego. Kobietę przewieziono do szpitala. Przystąpiono do pomiaru stężenia tlenku, miernik wskazał wartość 68 ppm. Mieszkanie przewietrzono i wezwano pogotowie gazowe, które stwierdziło wadliwe działanie piecyka gazowego.

O godzinie 20:54 w Kędzierzynie - Koźlu także doszło do zatrucia tlenkiem węgla kobiety.  Przybyły zespół ratownictwa medycznego udzielił kobiecie pomocy medycznej i przetransportował poszkodowaną doszpitala. Ratownicy 2 zastępów straży podjęli działania sprawdząjace zawartość tlenku węgla oraz przewietrzenie mieszkania.