10.12.2018r. Godz. 06:19Bieżące interwencje

Ważniejsze zdarzenia w dniu 11.03.2012

dodano: 11 marca 2012 o 19:03 | ostatnia aktualizacja: 12 marca 2012 o 16:03 | kategoria: Ważniejsze zdarzenia podczas służby

Ważniejsze zdarzenia w dniu 11.03.2012

1. Przed północą zadysponowano trzy zastępy straży do palącej się opuszczonej stodoły w miejscowości Burgrabice, w powiecie nyskim. Po przybyciu na miejsce zdarzenia ratownicy zastali pożar stodoły w fazie trzeciej ze zawalonym dachem. Ratownicy podali jeden prąd wody w natarciu na palącą się stodołę i jeden prąd wody w obronie na stojący w pobliżu budynek mieszkalny. Straty oszacowane zostały na 3 tys.zł, a uratowane mienie na 30 tys.zł.

2. O godzinie 9:22 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego zadysponował dwa zastępy straży do wypadku w Opolu przy ulicy Strzeleckiej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano dachowanie  samochodu osobowego w przydrożnym rowie. Osoba poszkodowana znajdowała się już w karetce pogotowia. Działania ratowników polegały na postawieniu pojazdu na koła, odłączeniu akumulatora oraz neutralizacji paliwa, które wyciekło na jezdnię za pomocą środka SINTAN. Straty uszkodzonego pojazdu oszacowano na 2 tys.zł.

3. O godzinie 12:59 do miejscowości Stare Olesno zadysponowano cztery zastępy z OSP (28 ratowników) oraz oficera operacyjnego do zgłoszenia o zaginięciu 72-letniego mężczyzny. W działaniach tych brał udział także  patrol policji z psem tropiącym. Poszukiwany mężczyzna jest po dwóch zawałach serca oraz ma kłopoty pamięciowe. Patrolowano drogi oraz dukty na obszarach leśnych w okolicy miejscowości. Działania   zakończono o godz 17:34, mężczyzny nie odnaleziono.

4. O godzinie 13:14 na DW 487 Roszkowice-Wojsławice w powiecie kluczborskim  doszło do dachowania samochodu osobowego. Przed przybyciem 3 zastępów straży na miejsce zdarzenia poszkodowanej osobie /kierowcy/ zespół ratownictwa medycznego udzielił pomocy medycznej. Działania straży polegały na odłączeniu akumulatora w pojeździe, usunięciu z jezdni płynów eksploatacyjnych oraz przekazaniu uszkodzonego pojazdu przybyłej na miejsce pomocy drogowej. Straty wyniosły około 3 tys.zł.

5. O godzinie 14:16 w Kędzierzynie Koźlu  przy ulicy Partyzantów w łazience mieszkania doszło do zatrucia kobiety, prawdopodobnie tlenkiem węgla. Osobie poszkodowanej pomocy medycznej udzielił zespół ratownictwa medycznego. W chwili przybycia na miejsce zastępu straży mieszkanie było wietrzone. Po dokonaniu pomiarów na obecność gazów, miernik wskazał obecność 15 ppm tlenku węgla. Właścicielowi mieszkania zakazano eksploatacji piecyka gazowego do chwili sprawdzenia ciągów wentylacyjnych i kominowych przez odpowiednie służby.

6. O godzinie 17:56 doszło do wypadku drogowego na A-4 230 km w kierunku na Katowice. Na miejsce zdarzenia zadysponowano dwa zastępy straży. Na pasie awaryjnym stał rozbity samochód osobowy a obok niego dwie podróżujące kobiety. Ratownicy zabezpieczyli teren działań, wyznaczyli strefę zagrożenia. Udzielili kobietom kwalifikowanej pierwszej pomocy poprzez założenie kołnierzy ortopedycznych oraz wsparcia psychicznego. Ewakuowali obie kobiety ze strefy zagrożenia i przekazali przybyłemu zespołowi ratownictwa medycznego. Straty pojazdu oszacowane zostały na 7 tys.zł.