13.12.2017r. Godz. 20:01Bieżące interwencje

Ważniejsze zdarzenia w dniu 01.11.2013r.

dodano: 1 listopada 2013 o 06:11 | ostatnia aktualizacja: 2 listopada 2013 o 08:11 | kategoria: Ważniejsze zdarzenia podczas służby

Ważniejsze zdarzenia w dniu 1.11.2013r.

1. W miejscowości Zalesie Śląskie kilka minut przed północą z nieustalonej przyczyny doszło do zdarzenia drogowego w którym samochód osobowy wbił się w siewnik przyczepiony do ciągnika rolniczego. Na miejsce zdarzenia zadysponowano 3 zastępy tj. 16 strażaków, których działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wykonaniu dostępu do jednej osoby poszkodowanej oraz ewakuacji jej z pojazdu. Osoba poszkodowana została zabrana przez Zespół Ratownictwa Medycznego do szpitala.

2. Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Nysie kilka minut przed północą otrzymał zgłoszenie pożaru foli zabezpieczającej rusztowanie w Nysie na ulicy Celnej. Niezwłocznie zadysponował dwa zastępy, które po dojeździe na miejsce zdarzenia ustaliły, że pali się folia zabezpieczająca rusztowanie, jednak oprócz tego na dachu budynku znajduje się mężczyzna który prawdopodobnie chce popełnić samobójstwo. Negocjacje policyjne sprawiły, że mężczyzna odstąpił od próby samobójczej. Dzięki sprawnie przeprowadzonej akcji gaśniczej uratowano mienie o wartości 900 tys. zł, a straty wyniosły zaledwie 1 tys. zł.

________________________

Dyżurny Operacyjny

Stanowiska Kierowania OKW PSP

mł. kpt. Łukasz Olejnik

_______________________________________________________________________

O godzinie 12:06 dyżurny stanowiska kierowania komendanta powiatowego w Oleśnie przyjął informację, że w jednej z pobliskich firm rozszczelnił się zbiornik z gazem propan-butan. Natychmiast zadysponował 3 zastępy z JRG Olesno z samochodem rozpoznania chemicznego. Po przybyciu na miejsce zdarzenia, KDR w wyniku rozpoznania stwierdził wyciek fazy ciekłej LPG z instalacji na zaworze bezpieczeństwa. Po wyznaczeniu strefy zagrożenia i zamknięciu pobliskiej drogi wydał polecenie ustawienia kurtyn wodnych. Kolejne polecenie KDR to zamknięcie zaworów przy zbiorniku co skutkowało powstrzymaniem wycieku LPG. W tym czasie dyżurny stanowiska kierowania powiadomił dyrekcje zakładu o zdarzeniu i polecił przybycie na miejsce zdarzenia. Na miejsce zdarzenia przybył serwisant, który dokonał oględzin oraz odgazował instalację oraz parowniki. Straty spowodowane wyciekiem LPG okazały się niewielkie ale za to wartość uratowanego mienia to 25 tys. zł.

W Niemodlinie na ul. Opolskiej w godzinach popołudniowych doszło do zderzenia czołowego dwóch samochodów osobowych. W wyniku tego zdarzenia cztery osoby zostały ranne w tym dwóm osobom kwalifikowanej pierwszej pomocy udzielili strażacy z JRG Niemodlin. KDR widząc ogrom zniszczeń zadecydował o wstrzymaniu ruchu drogowego na obu pasach jezdni i wyznaczył strefę zagrożenia. Po przekazaniu poszkodowanych przybyłym Zespołom Ratownictwa Medycznego, odłączono akumulatory z rozbitych samochodów, zneutralizowano płyny silnikowe i przekazano miejsce zdarzenia policji.

Dyżurny Operacyjny Województwa

mł. kpt. Roman Felusiak