14.12.2018r. Godz. 16:30Bieżące interwencje

Ważniejsze zdarzenia w dniu 12.01.2014

dodano: 12 stycznia 2014 o 23:01 | ostatnia aktualizacja: 12 stycznia 2014 o 23:01 | kategoria: Ważniejsze zdarzenia podczas służby

W dniu dzisiejszym straż pożarna interweniowała 30 razy, w tym: 11 pożarów i 19 miejscowych zagrożeń. Łącznie w działaniach zaangażowanych było 247 strażaków i 55 pojazdów ratowniczych. W zdarzeniach ogółem poszkodowane zostały 11 osób.

1. W powiecie brzeskim na drodze nr 94 w pobliżu miejscowości Skorogoszcz. O godzinie 4.20 dyżurny stanowiska kierowania przyjął zgłoszenie dotyczące wypadku drogowego. Na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane 3 zastępy straży pożarnej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i dokonaniu rozpoznania ustalono, że samochód osobowy uderzył przodem w przydrożne drzewo, wewnątrz znajdują się uwięzione cztery osoby. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu i oświetleniu miejsca zdarzenia i wykonaniu przy pomocy sprzętu hydraulicznego dostępu do osób poszkodowanych. Trzy osoby poszkodowane zostały zabrane przez Zespoły Ratownictwa Medycznego do szpitala. Czwarta osoba poniosła śmierć na miejscu.

2. W powiecie kędzierzyńsko-kozielskim dyżurny stanowiska kierowania o godzinie 4.46 przyjął zgłoszenie dotyczące zadymienia na klatce schodowej. Na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane 2 zastępy straży pożarnej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, zadymienie na całej klatce schodowej. Jedyną osobą będącą na miejscu zdarzenia był właściciel mieszkania, który po podjęciu nieudanych prób samodzielnego gaszenia wyszedł na zewnątrz mieszkania. Po dalszym rozpoznaniu stwierdzono, że przyczyną zadymienia jest pożar książek i komputera znajdujących się w jednym z pokoi. Działania strażaków ratowników polegały odłączeniu w obiekcie prądu elektrycznego i podaniu jednego prądu wody na palące się materiały. Z chwilą wejścia strażaków ratowników do mieszkania stężenie tlenku węgla wynosiło 30 ppm (pomiar miernikiem). Dalsze działania polegały na przewietrzeniu, oddymieniu i usunięciu spalonych materiałów oraz sprawdzeniu pozostałych mieszkań. W trakcie prowadzonych działań właściciel mieszkania zgłosił ból głowy i złe samopoczucie. Strażacy podali mu tlen, a Kierujący Działaniem Ratowniczym wezwał na miejsce Zespół Ratownictwa Medycznego, który to zabrał właściciela do szpitala. Po przewietrzeniu ponownie przeprowadzono pomiar na obecność tlenku węgla – wynik wskazał 0 ppm. Miejsce zdarzenia przekazano Policji.

3. O godzinie 16.26 dyżurny stanowiska kierowania w Kędzierzynie-Koźlu przyjął zgłoszenie dotyczące wypadku drogowego, w którym biorą udział trzy samochody osobowe. Na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane 4 zastępy straży pożarnej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i dokonaniu rozpoznania ustalono, że do zderzenie trzech samochodów osobowych doszło na skrzyżowaniu dróg. Drogi krajowej 45 z drogą 418. Na miejscu zdarzenia był już obecny Zespół Ratownictwa Medycznego, który udzielał pomocy osobom poszkodowanym. Wszystkie siedem osób uczestniczących w zdarzeniu znajdowały się na zewnątrz pojazdów. Trzy osoby z pośród poszkodowanych zostały zabrane do szpitala. Pozostałe cztery po przebadaniu na miejscu zdarzenia odmówiły hospitalizacji. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w pojazdach, zneutralizowaniu plam po wyciekach płynów eksploatacyjnych oraz przemieszczeniu pojazdów na pobocze drogi w celu udrożnienia ruchu drogowego.

Stanowisko Kierowania

Dyżurny Operacyjny Województwa