11.12.2018r. Godz. 17:36Bieżące interwencje

Ważniejsze zdarzenia w dniu 12.10.2015

dodano: 12 października 2015 o 16:10 | ostatnia aktualizacja: 14 października 2015 o 07:10 | kategoria: Ważniejsze zdarzenia podczas służby

W dniu dzisiejszym straż pożarna interweniowała 31 razy z czego 12 pożarów, 15 miejscowych zagrożeń i 4 alarmy fałszywe. W zdarzeniach ogółem poszkodowanych zostało 13 osób.

1. W powiecie namysłowskim dyżurny stanowiska kierowania o godzinie 11.35 przyjął zgłoszenie dotyczące wypadku drogowego z udziałem dwóch samochodów osobowych, do którego doszło w miejscowości Domaszowice (przed skrzyżowaniem drogi krajowej 42 z drogą powiatową 1136). Na miejsce zdarzenia zostało zadysponowanych pięć zastępów straży pożarnej w sile 20. strażaków. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i dokonaniu rozpoznania potwierdzono informację wynikającą ze zgłoszenia. Pojazdami podróżowały łącznie trzy osoby, które samodzielnie opuściły pojazdy przed przybyciem zastępów straży pożarnej.

Działania straży pożarnej polegały na równoczesnym:

- zabezpieczeniu miejsca zdarzenia

- odłączeniu akumulatorów

- udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy dwóm osobom poszkodowanym, a następnie przekazaniu ich przybyłym na miejsce zdarzenia zespołom ratownictwa medycznego

- zneutralizowaniu i usunięciu substancji ropopochodnych z jezdni

- pomocy policji w kierowaniu ruchem drogowym.

Trzecia osoba uczestnicząca w zdarzeniu nie uskarżała się na żadne dolegliwości i odmówiła udzielenia pomocy. Łącznie do szpitala zostały zabrane dwie osoby.

Na czas prowadzenia działań ruch drogowy w obu kierunkach był wstrzymany.

2. W powiecie namysłowskim dyżurny stanowiska kierowania o godzinie 18.08 przyjął zgłoszenie dotyczące pożaru w pomieszczeniach piwnicznych budynku mieszkalnego usytuowanego w Namysłowie przy ul. Oławskiej. Na miejsce zdarzenia zostało zadysponowanych siedem zastępów straży pożarnej w sile 26. strażaków. Po przybyciu na miejsce zdarzenia potwierdzono informację wynikającą ze zgłoszenia. Przed przybyciem zastępów straży pożarnej z budynku ewakuowały się cztery osoby. W budynku pozostały dwie osoby o ograniczonej zdolności poruszania się oraz pies.

Działania straży pożarnej polegały na równoczesnym:

- zabezpieczeniu i oświetleniu miejsca zdarzenia

- odłączeniu instalacji elektrycznej i gazowej w budynku

- ewakuowaniu dwóch osób z budynku i udzieleniu im kwalifikowanej pierwszej pomocy, a następnie przekazaniu ich przybyłemu na miejsce zdarzenia zespołowi ratownictwa medycznego

- ewakuacji psa

- ugaszeniu pożaru

- oddymieniu pomieszczeń

- wyniesieniu na zewnątrz, ujawnionej podczas działań 11. kg butli z gazem propan-butan.

Osoby poszkodowane przebadane przez lekarza z zespołu ratownictwa medycznego odmówiły zabrania do szpitala w celu dodatkowych badań i pozostały na miejscu zdarzenia.

Dyżurny Operacyjny

Stanowiska Kierowania