14.12.2018r. Godz. 01:15Bieżące interwencje

Ważniejsze zdarzenia w dniu 12.11.2013

dodano: 12 listopada 2013 o 20:11 | ostatnia aktualizacja: 13 listopada 2013 o 22:11 | kategoria: Ważniejsze zdarzenia podczas służby

1. O godzinie 11.51 Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu przyjął zgłoszenie dotyczące zadymienia w domu jednorodzinnym. Na miejsce zdarzenia zadysponowane zostały 4 zastępy jednostek ochrony pożarowej. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że dym wydobywa się z pomieszczeń piwnicznych na górne kondygnacje domu. Wszyscy domownicy opuścili samodzielnie pomieszczenia budynku przed przyjazdem jednostek ochrony pożarowej. Działania strażaków polegały na wejściu w aparatach ochrony dróg oddechowych do pomieszczeń piwnicznych, gdzie zostało zlokalizowane źródło ognia, na które podano dwa prądy wody. Dalsze działania polegały na przewietrzeniu i oddymieniu wszystkich pomieszczeń budynku, usunięciu spalonych materiałów znajdujących się w piwnicy oraz dokonaniu pomiarów miernikiem wielogazowym na obecność tlenku węgla.

2. W czasie wykonywania prac w garażu strażacy pełniących służbę w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 przy ul. Głogowskiej zobaczyli przed strażnicą wypadek samochodu osobowego z rowerzystką. Natychmiast zgłosili zdarzenie do Dyżurnego Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego (o godzinie 12:41) w celu zadysponowania Zespołu Ratownictwa Medycznego i Policji na miejsce zdarzenia. Równocześnie strażacy zabrali z samochodu ratowniczo-gaśniczego deskę, torbę PSP-R1, koc i pobiegła (około 100m) na miejsce wypadku. Po przybyciu na miejsce zastano rowerzystkę leżącą na drodze oraz kierującego pojazdem znajdującego się na zewnątrz samochodu. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia z równoczesnym udzieleniem kwalifikowanej pierwszej pomocy. Osobie poszkodowanej wykonano badanie urazowe, założono kołnierz ortopedyczny, unieruchomiono na desce i okryto kocem termicznym. Po przybyciu na miejsce zdarzenia Zespołu Ratownictwa Medycznego osobę poszkodowaną przekazano pod ich opiekę.

3. O godzinie 18.49 Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu przyjął zgłoszenie dotyczące zadymienia na klatce schodowej w domu wielorodzinnym. Na miejsce zdarzenia zadysponowane zostały 2 zastępy jednostek ochrony pożarowej. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, lekkie zadymienie na klatce schodowej i wyczuwalny zapach spalenizny. W dalszej części rozpoznania okazało się, że nie ma żadnego kontaktu z lokatorem mieszkania, z którego wydobywa się dym. Kierujący Działaniem Ratowniczym wezwał na miejsce prowadzonych działań Zespół Ratownictwa Medycznego. Działania ratowników polegały na wejściu do mieszkania przy pomocy drabiny przenośnej przez okno w aparatach ochrony dróg oddechowych, wyłączeniu kuchenki gazowej i zalaniu garnka wodą, przewietrzeniu i oddymieniu oraz dokonaniu pomiarów miernikiem wielogazowym na obecność tlenku węgla w mieszkaniu i na klatce schodowej (wynik negatywny). W trakcie przeszukiwania mieszkania natrafiono na leżącego na podłodze w pokoju właściciela, który był przytomny lecz kontakt z nim był bardzo utrudniony. Poszkodowanemu udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy, a przybyły na miejsce Zespół Ratownictwa Medycznego zabrał poszkodowanego do szpitala. Miejsce prowadzonych działań zostało przekazane Policji.

Dyżurny Operacyjny

Stanowiska Kierowania