18.02.2019r. Godz. 22:22Bieżące interwencje

Ważniejsze zdarzenia w dniu 14.03.2014

dodano: 14 marca 2014 o 22:03 | ostatnia aktualizacja: 15 marca 2014 o 21:03 | kategoria: Ważniejsze zdarzenia podczas służby

Ważniejsze zdarzenia:

1. W powiecie namysłowskim dyżurny stanowiska kierowania o godzinie 06.00 przyjął zgłoszenie dotyczące podejrzenia zatrucia tlenkiem węgla w mieszkaniu domu wielorodzinnego. Na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane 2 zastępy straży pożarnej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia, przeprowadzeniu rozpoznania i dokonaniu pomiarów wykryto tlenek węgla w mieszkaniu, gdzie znajdowała się matka z rocznym dzieckiem. Osoby te ewakuowano natychmiast na zewnątrz. Dokonano również pomiarów we wszystkich mieszkaniach oraz kotłowni. Przewietrzono pomieszczenia, a ponowny pomiar wykazał wartość zerową. Przybyły na miejsce zdarzenia Zespół Ratownictwa Medycznego zabrał je na obserwacje do szpitala.

2. W powiecie namysłowskim dyżurny stanowiska kierowania o godzinie 08.16 przyjął zgłoszenie dotyczące pożaru butli z acetylenem w budynku warsztatowym gospodarstwa rolnego w miejscowości Rychnów.  Pracownicy warsztatu samodzielnie opuścili halę przed przybyciem straży pożarnej. Działania strażaków polegały na:

-zabezpieczeniu miejsca zdarzenia,

-wyznaczeniu strefy bezpiecznej,

-wyłączeniu głównego wyłącznika prądu,

-schładzaniu palącej się butli z acetylenem oraz butli z tlenem znajdującej się w jej bezpośrednim otoczeniu, przy użyciu jednego prądu wody (wykorzystując naturalne osłony, praca w aparatach ochrony dróg oddechowych),

-stałego monitorowania temperatury butli kamerą termowizyjną

-po schłodzeniu butli oraz zakręceniu zaworu i umieszczeniu butli w zbiorniku brezentowym z wodą w celu dalszego schładzania.

Po schłodzeniu nagrzanej butli, przekazano ją zarządcy obiektu wraz z adnotacją o zakazie jej używania.

3. W powiecie strzeleckim dyżurny stanowiska kierowania o godzinie 16.13 przyjął zgłoszenie dotyczące wypadku drogowego w miejscowości Zawadzkie. Na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane 3 zastępy straży pożarnej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania ustalono, że:

- w przydrożnym rowie na lewym boku znajduje się samochód osobowy,

- trzy osoby podróżujące tym samochodem opuściły pojazd o własnych siłach i znajdują się w karetce ratownictwa medycznego.

Działania straży pożarnej polegały na:

- zabezpieczeniu miejsca zdarzenia,

- odłączeniu akumulatora.

W dniu dzisiejszym odnotowaliśmy 72 pożary traw.

Stanowisko Kierowania

Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP

Dyżurny Operacyjny Województwa

mł.kpt. Krzysztof Sobkowicz