19.02.2019r. Godz. 10:20Bieżące interwencje

Ważniejsze zdarzenia w dniu: 15.01.2016

dodano: 15 stycznia 2016 o 20:01 | ostatnia aktualizacja: 16 stycznia 2016 o 23:01 | kategoria: Ważniejsze zdarzenia podczas służby

Ważniejsze zdarzenia w dniu: 15.01.2016

 

Ważniejsze zdarzenia:

1. W powiecie brzeskim dyżurny stanowiska kierowania o godzinie 6.24 przyjął zgłoszenie dotyczące barki, która zaczyna tonąć na rzece Odrze w miejscowości Brzeg przy ul. Kruszyńskiej. Na miejsce zdarzenia zostało zadysponowanych dziesięć zastępów straży pożarnej w tym Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego "Brzeg". Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że ponton stalowy W-2 "Jan" uległ przechyleniu wzdłuż lini brzegowej, nabierając wody do grodzi pontonu. Ponton przycumowany do brzegu. Szacunkowa waga ładunku na pontonie to ok. 70 t. stalowych larsenów i ok. 30 t. dźwigu skarosowanego na pojeździe. Ładunek w wyniku przechylenia pontonu nieznacznie przesunął się w kierunku burty, grożąc tym samym obsunięciu się do rzeki i tym samym zatopieniu jednostki pływającej.

Działania straży pożarnej polegały na równoczesnym:

- zabezpieczeniu miejsca zdarzenia,

- zabezpieczeniu dźwigu oraz części stalowych larsenów przed dalszym przemieszczaniem się,

- podjęciu próby wypompowania wody z jednostki pływającej. Przerwano ją z uwagi na groźbę utraty stabilności pontonu, odsunięciem się jego od lini brzegowej, a tym samym obsunięciem się ładunku do rzeki.

- zadysponowaniu dźwigu, przy pomocy którego zdjęto pojazd z pontonu oraz część stalowych larsenów.

Na tym działania ratownicze zakończono. Dalsze działania polegające na wypompowaniu wody z uszkodzonego pontonu podjęte będą po całkowitym jego rozładunku.

W trakcie prowadzonych działań nikt nie odniósł obrażeń.

2. W powiecie kędzierzyńsko-kozielskim dyżurny stanowiska kierowania o godzinie 7.19 przyjął zgłoszenie dotyczące pożaru chlewni w miejscowości Wronin. Na miejsce zdarzenia zostało zadysponowanych sześć zastępów straży pożarnej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia potwierdzono informację wynikającą ze zgłoszenia. Z uwagi na silne zadymienie strażacy musieli pracować w aparatach ochrony dróg oddechowych.

Działania straży pożarnej polegały na równoczesnym:

- zabezpieczeniu miejsca zdarzenia

- podaniu dwóch prądów wody na palącą się słomę wewnątrz chlewni

- przewietrzeniu pomieszczeń w celu dostarczenia czystego powietrza dla znajdujących się wewnątrz zwierząt

- sprawdzeniu pomieszczeń chlewni kamerą termowizyjną pod względem ukrytych zarzewi ognia oraz miernikiem gazowym na zawartość tlenku węgla w atmosferze.

W trakcie prowadzonych działań w porozumieniu z właścicielem odstąpiono od ewakuacji zwierząt. Uratowano 24 maciory i 70 prosiąt.

3. W powiecie opolskim dyżurny stanowiska kierowania o godzinie 8.01 przyjął zgłoszenie dotyczące pożaru samochodu osobowego po dachowaniu do, którego doszło w Opolu przy ul. Niemodlińskiej. Na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane dwa zastępy straży pożarnej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia potwierdzono informację wynikającą ze zgłoszenia.

Działania straży pożarnej polegały na równoczesnym:

- zabezpieczeniu miejsca zdarzenia

- podaniu dwóch prądów w natarciu na palący się pojazd

- zakręceniu zaworu na butli gazowej odcinając dopływ gazu do układu zasilania.

Kierowca pojazdu znajdował się pod opieką ZRM.

Po zakończeniu działań ratowniczych miejsce zdarzenia i pojazd przekazano policji.

Stanowiska Kierowania

Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP

kpt. Krzysztof Sobkowicz