18.02.2019r. Godz. 12:49Bieżące interwencje

Ważniejsze zdarzenia w dniu 16.11.2014

dodano: 16 listopada 2014 o 22:11 | ostatnia aktualizacja: 17 listopada 2014 o 22:11 | kategoria: Ważniejsze zdarzenia podczas służby

W dniu dzisiejszym straż pożarna interweniowała 7 razy, w tym 2 pożary, 5 miejscowych zagrożeń. W zdarzeniach ogółem poszkodowane zostały 2 osoby.

W powiecie opolskim dyżurny stanowiska kierowania o godzinie 16.29 przyjął zgłoszenie dotyczące pożaru w budynku mieszkalnym w Opolu przy ul. Zofii Nałkowskiej. Na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane dwa zastępy straży pożarnej w sile 9 strażaków. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i dokonaniu rozpoznania ustalono, że palą się meble kuchenne w jednym z mieszkań, ponadto w pobliżu znajduje się 11 kilogramowa rozszczelniona butla z gazem (propan-butan), objęta płomieniem z jednej strony.

Działania straży pożarnej polegały na równoczesnym:

- zabezpieczeniu miejsce zdarzenia

- ewakuacji 5 osób i jednego psa z mieszkań usytuowanych na parterze i piętrze

- odłączenia energii elektrycznej w budynku

- podanie jednego prądu wody w natarciu na palące się meble kuchenne

- wyniesieniu palącej się butli z gazem na zewnątrz budynku, a następnie schładzaniu jej do

momentu całkowitego wypalenia znajdującego się w niej gazu. Butla przez cały czas wypalania gazu była sprawdzana  kamerą termowizyjną i miernikiem wielogazowym. Po dokładnym przeszukaniu z mieszkania wyniesiono jeszcze drugą butlę z gazem propan-butan.

Na czas działań odcinek ul. Zofii Nałkowskiej, gdzie były prowadzone działania został zamknięty.

W sąsiedztwie znajdował się lokal wyborczy, który również został zamknięty dla wyborców na czas prowadzenia akcji (ok. 40 min.). Po zakończeniu działań miejsce zdarzenia przekazano właścicielowi mieszkania.

_____________________________

Dyżurny Operacyjny

Stanowiska Kierowania

Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP

kpt. Krzysztof Sobkowicz