12.12.2018r. Godz. 22:39Bieżące interwencje

Ważniejsze zdarzenia w dniu 17.03.2014

dodano: 17 marca 2014 o 23:03 | ostatnia aktualizacja: 18 marca 2014 o 22:03 | kategoria: Ważniejsze zdarzenia podczas służby

W dniu dzisiejszym straż pożarna interweniowała 39 razy, w tym: 8 pożarów, 30 miejscowych zagrożeń i 1 alarm fałszywy. Większość interwencji związanych było z usuwaniem skutków silnych wiatrów, które nawiedziły nasze województwo. Łącznie odnotowaliśmy 22 zdarzeń związanych z silnymi wiatrami.

1. Dyżurny Stanowiska Kierowania w Opolu o godzinie 9:42 w otrzymał zgłoszenie, dotyczące pochylonego drzewa nad budynkiem szkoły w Tułowicach przy ul. Zamkowej. Na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane trzy zastępy straży pożarnej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że na terenie szkoły znajduje się pochylone niebezpiecznie drzewo nad budynkiem zagrażające powaleniu się w każdej chwili.

Działania straży pożarnej polegały na:

- zabezpieczeniu miejsca zdarzenia

- przy pomocy samochodu z mechaniczną drabiną i pilarek do drewna pocięto i usunięto

zagrażające drzewo.

Działania były prowadzone z dużą ostrożnością z uwagi na fakt, że cięte konary drzewa znajdowały się bezpośrednio nad budynkiem i linią energetyczną, dlatego konary cięto na krótkie kawałki o odrzucano na bezpieczną odległość. Na czas działań linia energetyczna została rozłączona przez pracowników zakładu energetycznego.

2. Dyżurny Stanowiska Kierowania w Brzegu o godzinie 20:56 w otrzymał zgłoszenie, dotyczące podejrzenia zatrucia tlenkiem węgla w Brzegu przy Ofiar Katynia. Na miejsce zdarzenia został zadysponowany jeden zastęp straży pożarnej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano właściciela mieszkania oczekującego na zastępy straży pożarnej. Po otwarciu mieszkania okazało się, że wewnątrz znajduje się kobieta z dzieckiem.

Działania straży pożarnej polegały na:

- zabezpieczeniu miejsca zdarzenia

- ewakuowaniu na zewnątrz osób przebywających w mieszkaniu

- sprawdzeniu miernikiem wielogazowym stężenia tlenku węgla w mieszkaniu (miernik wykazał

znaczną zawartość tlenku węgla w atmosferze)

- przewietrzeniu mieszkania

- ponownym sprawdzeniu stężenia CO w budynku (miernik wykazał zerową zawartość tlenku

węgla w atmosferze).

W trakcie działań straży pożarnej wezwano Zespół Ratownictwa Medycznego, który zabrał osobę nieletnią do szpitala. Wezwani na miejsce zdarzenia mistrzowie kominiarscy stwierdzili zbyt szczelne mieszkanie, brak wentylacji nawiewowej w łazience - podjęto decyzję o zakazie użytkowania dwu funkcyjnego pieca CO.

Stanowisko Kierowania

Dyżurny Operacyjny Województwa