15.12.2018r. Godz. 11:56Bieżące interwencje

Ważniejsze zdarzenia w dniu 18.06.2013

dodano: 19 czerwca 2013 o 00:06 | ostatnia aktualizacja: 19 czerwca 2013 o 05:06 | kategoria: Ważniejsze zdarzenia podczas służby

Około godziny 17.00 na granicy powiatów krapkowickiego i strzeleckiego doszło do obfitych i intensywnych opadów deszczu i gradu. Najwięcej zdarzeń odnotowano w powiecie strzeleckim (8 interwencji). Działania prowadzono między innymi w miejscowościach Leśnica, Wysoka, Poręba (teren Klasztoru i Domu Pomocy Społecznej), Kadłubiec i Łąki Kozielskie. Najgorsza sytuacja wystąpiła w miejscowości Leśnica, w której przy usuwaniu skutków nawałnicy brało udział 12 zastępów straży pożarnej. Ze względu na ukształtowanie terenu, woda i błoto spływające z terenu Góry Św. Anny spowodowała lokalne podtopienia na ulicach: Porębskiej, Stawowej i Brzegowej. Posesje oraz drogi zalane zostały wodą i błotem. W kilku miejscach doszło do uszkodzenia nawierzchni jezdni oraz powalenia drzew rosnących na poboczach dróg. Działania straży pożarnej polegały na: ewakuacji ośmiu osób z budynku mieszkalnego w którym istniało podejrzenie zawalenia (jedna z osób ewakuowanych wymagała pomocy PRM z uwagi na ciężki stan zdrowia), zabezpieczaniu posesji przed zalaniem oraz wypompowywaniu wody z zalanych piwnic i posesji, wykonywaniu przebić, wykopów oraz udrożnianiu cieków wodnych na terenie miasta. Zabezpieczano także magazyny ze zbożem na ul. Stawowej przed zalaniem. W wyniku podmycia zamknięta została droga powiatowa Leśnica-Poręba-Wysoka.

W powiecie krapkowickim działania ratownicze prowadzone były w miejscowościach: Żyrowa, Oleszka, Jasiona i Januszkowice.

W sumie na terenie województwa opolskiego straż pożarna interweniowała przy 21 zdarzeniach, związanych z intensywnymi opadami deszczu i gradu oraz silnymi wiatrami.

W miejscowości Jełowa na Drodze Krajowej 45 Opole - Kluczbork doszło do zderzenia samochodu osobowego z ciężarowym. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, przy użyciu sprzętu hydraulicznego uwolnili poszkodowanego kierowcę z samochodu osobowego. Mimo prowadzonej resuscytacji przez ZRM lekarz zespołu stwierdził zgon.

Sporządził:

dyżurny operacyjny województwa