20.02.2019r. Godz. 10:12Bieżące interwencje

Ważniejsze zdarzenia w dniu 18.08.2015

dodano: 18 sierpnia 2015 o 20:08 | ostatnia aktualizacja: 19 sierpnia 2015 o 23:08 | kategoria: Ważniejsze zdarzenia podczas służby

Ważniejsze zdarzenia w dniu 18.08.2015

W dniu dzisiejszym straż pożarna interweniowała 57 razy z czego 15 pożarów, 39 miejscowe zagrożenia i 3 alarmy fałszywe. W zdarzeniach ogółem poszkodowane zostały 3 osoby.

Ważniejsze zdarzenia:

W powiecie opolskim dyżurny miejskiego stanowiska kierowania o godzinie 12.00 przyjął zgłoszenie dotyczące pożaru suchej trawy na nieużytkach w pobliżu miejscowości Dąbrówka Łubniańska (gmina Łubniany). Na miejsce zdarzenia został zadysponowany jeden zastęp straży pożarnej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i dokonaniu rozpoznania potwierdzono informację wynikającą ze zgłoszenia. Z powodu silnego wiatru, który spowodował szybkie rozprzestrzenianie się pożaru we wszystkich kierunkach kierujący działaniami ratowniczo-gaśniczymi poprosił o dodatkowe siły i środki. W efekcie doszło do tego, że w najgroźniejszym etapie rozwoju pożaru w działaniach brało udział 29 zastępów straży pożarnej (wszystkie z powiatu opolskiego). Dodatkowo w działaniach ratowniczo gaśniczych pomagały: śmigłowiec, który dokonał 15 zrzutów wody gaśniczej oraz samolot, który dokonał 7 zrzutów wody gaśniczej w miejsca najbardziej objęte pożarem. Ponadto dwa traktory zaorywały pasy ziemi w celu uniemożliwienia dalszego rozprzestrzeniania się pożaru.

Działania straży pożarnej polegały na równoczesnym podawaniu środków gaśniczych w natarciu i obronie na palącą się suchą trawę na nieużytkach. W wyniku prowadzonych działań uniemożliwiono przedostanie się pożaru w pobliże zabudowań mieszkalnych i gospodarczych oraz lasu. O godzinie 18.22 dokonano lokalizacji pożaru, który został opanowany i dalej się już nie rozprzestrzeniał. Obecnie trwa dogaszanie i dozorowanie pożaru. Akcja trwa.

Dyżurny Operacyjny

Stanowiska Kierowania

Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP

kpt. Krzysztof Sobkowicz