09.12.2018r. Godz. 20:00Bieżące interwencje

ważniejsze zdarzenia w dniu 18.09.2014

dodano: 18 września 2014 o 08:09 | ostatnia aktualizacja: 19 września 2014 o 23:09 | kategoria: Ważniejsze zdarzenia podczas służby

W dniu dzisiejszym straż pożarna interweniowała 32 razy, w tym: 12 pożarów, 15 miejscowych zagrożeń i 5 alarmów fałszywych. W zdarzeniach ogółem poszkodowanych zostało 5 osób.

1. W powiecie opolskim dyżurny stanowiska kierowania o godzinie 3.12 przyjął zgłoszenie dotyczące silnego zadymienia na klatce schodowej w Opolu przy ul. Fieldorfa. Na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane niezwłocznie 3 zastępy straży pożarnej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy zabezpieczeni w sprzęt ochrony dróg oddechowych, sprzęt gaśniczy oraz sprzęt pomiarowy dokonali rozpoznania, w wyniku którego ustalono, że pali się kanapa znajdująca się na korytarzu, na 9 kondygnacji.

Działania straży pożarnej polegały na:

- poinformowaniu mieszkańców przez megafon o występującym zagrożeniu

- ugaszeniu pożaru

- przeszukaniu wszystkich pomieszczeń pod kątem ewentualnych: osób poszkodowanych, zagrożeń

- przewietrzeniu pomieszczeń

- sprawdzeniu zawartości tlenku węgla w powietrzu (wynik negatywny)

- powiadomieniu mieszkańców o usunięciu zagrożenia.

2. W powiecie opolskim dyżurny stanowiska kierowania o godzinie 6.24 przyjął zgłoszenie dotyczące wypadku drogowego z udziałem 3 samochodów osobowych w miejscowości Wrzoski. Na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane 4 zastępy straży pożarnej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i dokonaniu rozpoznania ustalono, że w wyniku zdarzenia 4 osoby zostały poszkodowane, które znajdowały się na zewnątrz pojazdów. Osobom poszkodowanym w początkowej fazie pomocy udzielali świadkowie zdarzenia (umundurowani żołnierze) przejeżdżający w pobliżu wypadku.

Działania straży pożarnej polegały na równoczesnym:

- zabezpieczeniu miejsca zdarzenia

- udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy wszystkim poszkodowanym, a następnie przekazaniu ich przybyłemu na miejsce zdarzenia zespołowi ratownictwa medycznego

- odłączeniu akumulatorów

- zabezpieczeniu i zebraniu substancji ropopochodnych wydobywających się z rozbitych samochodów.

Dyżurny Operacyjny

Stanowiska Kierowania