12.12.2018r. Godz. 11:41Bieżące interwencje

Ważniejsze zdarzenia w dniu 19.04.2015

dodano: 19 kwietnia 2015 o 07:04 | ostatnia aktualizacja: 20 kwietnia 2015 o 22:04 | kategoria: Ważniejsze zdarzenia podczas służby

W powiecie opolskim dyżurny stanowiska kierowania 18 kwietnia br. o godzinie 23.16 przyjął zgłoszenie dotyczące pożaru w mieszkaniu budynku wielorodzinnego w Opolu przy ul. Bytnara Rudego. Na miejsce zdarzenia zostało zadysponowanych 6 zastępów straży pożarnej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, wydobywający się dym z okna mieszkania na 10 piętrze. 6 osób w tym dwoje dzieci same ewakuowały się ze strefy zadymienia przed przybyciem zastępów straży pożarnej. Z powodu silnego zadymienia strażacy pracowali w aparatach ochrony dróg oddechowych.

Działania straży pożarnej polegały na równoczesnym:

- zabezpieczeniu terenu działań

- przeszukaniu mieszkań znajdujących się w strefie zadymienia pod kontem osób, które się nie ewakuowały i potrzebowały pomocy. W trakcie tych przeszukiwań znaleziono jedną przytomną starszą osobę, którą natychmiast ewakuowano na zewnątrz budynku i przekazano będącemu na miejscu zdarzenia zespołowi ratownictwa medycznego.

- znalezieniu i ewakuowaniu na zewnątrz budynku dwóch kotów i jednego psa, które zostały przekazane strażnikom miejskim

- podaniu jednego prądu wody w natarciu na palące się wyposażenie jednego z mieszkań

- po ugaszeniu pożaru oddymiono wszystkie pomieszczenia objęte zdarzeniem

- sprawdzeniu kamerą termowizyjną miejsc, gdzie były prowadzone działania ratowniczo-gaśnicze w celu eliminacji ponownego powstania pożaru.

Całkowitemu spaleniu uległo wyposażenie jednego z pomieszczeń objętych pożarem. Dodatkowo zniszczeniu uległa ścianka działowa, sufity i ściany w pozostałych pomieszczeniach. Trwa szacowanie strat.

Dyżurny Operacyjny

Stanowiska Kierowania

kpt. Krzysztof Sobkowicz

O godz. 20:49 w miejscowości Osowiec w powiecie opolskim na DK 45 doszło do zderzenia czołowego dwóch samochodów osobowych. Dodatkowo jeden z samochodów osobywych otarł się o naczępę samochodu ciężarowego. W wyniku tego zdarzenia śmieć poniosły 4 osoby, w tym dwoje dzieci a kolejne 2 osoby zostały odwiezione do szpitala. W działaniach brało udział 6 zastępów straży pożarnej, 4 karetki pogotowia ratunkowego oraz śmigłowiec LPR. Droga była całkowicie zablokowano do godzin rannych.

Stanowiska Kierowania

mł. kpt Roman Felusiak