14.12.2018r. Godz. 15:47Bieżące interwencje

Ważniejsze zdarzenia w dniu 21.02.2015 r.

dodano: 21 lutego 2015 o 15:02 | ostatnia aktualizacja: 22 lutego 2015 o 23:02 | kategoria: Ważniejsze zdarzenia podczas służby

W dniu dzisiejszym na terenie województwa opolskiego straż pożarna interweniowała 53 razy, w tym: 35 pożarów, 16 miejscowych zagrożeń i 2 alarmy fałszywe. W zdarzeniach ogółem poszkodowanych zostało 8 osób.

1. W powiecie opolskim dyżurny stanowiska kierowania o godzinie 5.05 przyjął zgłoszenie dotyczące pożaru wiaty oraz pomieszczenia biurowego należącego do Opolskiego Towarzystwa Kajakowego usytuowanych w Opolu przy ul. Spacerowej. Na miejsce zdarzenia zostało zadysponowanych siedem zastępów straży pożarnej w sile 29 strażaków. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i dokonaniu rozpoznania potwierdzono informacje wynikające ze zgłoszenia. Dodatkowo w bezpośrednim zagrożeniu znajdowała się przyczepa kempingowa i łodź znajdujące się obok wiaty.

Brak osób poszkodowanych.

Działania straży pożarnej polegały na równoczesnym:

- zabezpieczeniu i oświetleniu miejsce zdarzenia

- odłączeniu energii elektrycznej w obiekcie

- podaniu trzech prądów wody w natarciu na palącą się wiatę i pomieszczenie biurowe

- podaniu jednego prądu wodu w obronie na przyczepę kempingową i łódź znajdujące się obok wiaty

- zlokalizowaniu i wyniesieniu na zewnątrz turystycznych butli gazowych w celu ich schłodzenia do momentu, uniknięcia groźby wybuchu.

Po ugaszeniu pożaru całość pogorzeliska w celu lepszego dogaszenia pożaru została sprawdzona kamerą termowizyjną. Miejsce zdarzenia przekazano właścicielowy obiektu.

2. W powiecie opolskim dyżurny stanowiska kierowania o godzinie 12.40 przyjął zgłoszenie dotyczące pożaru w budynku jednorodzinnym usytuowanym w Mechnicach przy ul. Wiejskiej. Na miejsce zdarzenia zostało zadysponowanych sześć zastępów straży pożarnej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i dokonaniu rozpoznania stwierdzono, że pali się w jednym z pomieszczeń budynku jednorodzinnego.

Działania straży pożarnej polegały na równoczesnym:

- odłączeniu prądu w budynku

- strażacy w sprzęcie ochrony dróg oddechowych ewakuowali lokatora z zagrożonego pomieszczenia i udzielili mu na zewnątrz budynku kwalifikowanej pomocy medycznej

- podaniu jednego prądu wody w natarciu na palące się elementy wystroju pomieszczenia

- przewietrzeniu pomieszczeń.

Podczas przeszukiwania budynku w jednym z zadymionych pomieszczeń znaleziono psa, którego po wyprowadzeniu na zewnątrz budynku przekazano jednemu z członków rodziny.

Po ugaszeniu pożaru pomieszczenia zostały sprawdzone kamerą termowizyjną. Miejsce zdarzenia przekazano jednemu z użytkowników obiektu.

Dyżurny Operacyjny

Stanowiska Kierowania