12.12.2018r. Godz. 11:41Bieżące interwencje

Ważniejsze zdarzenia w dniu 23.07.2015r.

dodano: 23 lipca 2015 o 22:07 | ostatnia aktualizacja: 24 lipca 2015 o 07:07 | kategoria: Ważniejsze zdarzenia podczas służby

Ważniejsze zdarzenia w dniu 23.07.2015r.

W czasie mijającej doby na terenie województwa opolskiego zastępy straży pożarnej interweniowały 49 razy. Odnotowano 10 pożarów, 37 miejscowych zagrożeń i 2 alarmów fałszywych. W sumie w działaniach zaangażowanych było 99 zastępów w sile 433 strażaków. W zdarzeniach ogółem 9 osób zostało poszkodowanych.

W miejscowości Ciepielowice powiat opolski doszło do zawalenia wieży pałacowej. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia zastępów straży pożarnej zastano kompleks pałacowy składający się z dwóch skrzydeł połączonych z sobą wieżą, której dach oraz górna kondygnacja uległa zawaleniu tworząc rumowisko o powierzchni 20 m2 przy nieczynnym wejściu do wieży. W jednym ze skrzydeł pałacu na parterze i pierwszym piętrze znajdowały się mieszkania lokatorskie, w których zamieszkiwały trzy rodziny łącznie osiem osób. Zabezpieczono teren działań dla ratowników straży pożarnej, zakazano wejścia na teren rumowiska. W zdarzeniu tym nikt nie został ranny a straty materialne oszacowano na 100 tys.pln.

W Niemodlinie powiat opolski zapalenie się kombajnu podczas zbioru zboża było przyczyną pożaru ok 30 ha. uprawy. Na miejsce działa zostało skierowane siedem zastępów straży pożarnej w sile 35 strażaków. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia zastano dwa fronty pożaru zboża na pniu na łącznej długości ok 1000m. Front pożaru z powodu silnego wiatru przemieszczał się z dużą intensywnością Podano pięć prądów gaśniczych wody w natarciu na font pożaru. Biorący udział w działaniach samolot wykonał dodatkowo pięć zrzutów wody, jeden zrzut wykonany został przez śmigłowiec gaśniczy. Po ugaszeniu zboża sprawdzono całe pogorzelisko, brzegi spalonego pogorzeliska przelano wodą. Kombajn został ugaszony przed przybyciem pierwszej jednostki straży pożarnej, który z chwilą rozpoczętej akcji gaśniczej znajdował się już po za terenem działań. Sprawnie prowadza akcja gaśnicza pozwoliła na uratowanie mienia o wartości szacowanej na 140 tys.pln. i około 70 ha uprawy.

Dzień dzisiejszy obfitował w wypadki komunikacyjne, w których rannych zostało dziewięć osób.

W miejscowości Kadłub Turawski powiat opolski niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze było przyczyną wypadku autobusu i samochodu osobowego. W zdarzeniu tym poszkodowane zostały cztery osoby a do najciężej rannego kierowcy autobusu został wezwany śmigłowiec LPR. Straty materialne spowodowane tym zdarzeniem oszacowano na 80 tys.pln.

Kontynuowaliśmy interwencje związane z usuwaniem skutków burz i nawałnic jakie w ostatnich dniach przeszły nad naszym województwem. Odnotowano 14 wyjazdów do tego typu zdarzeń.

SK OKW PSP

mł.bryg. Rafał Bisowski i mł.kpt. Roman Felusiak