20.02.2019r. Godz. 10:51Bieżące interwencje

Ważniejsze zdarzenia w dniu 24.05.2014

dodano: 24 maja 2014 o 20:05 | ostatnia aktualizacja: 25 maja 2014 o 23:05 | kategoria: Ważniejsze zdarzenia podczas służby

W dniu dzisiejszym straż pożarna interweniowała 65 razy, w tym: 11 pożarów, 50 miejscowych zagrożeń i 4 alarmy fałszywe. Większość interwencji związanych było z usuwaniem skutków nawałnicy, która przeszła przez nasze województwo. Łącznie odnotowaliśmy 42 zdarzenia związanych z usuwanie jej skutków z czego najwięcej w powiecie nyskim 20.

Ważniejsze zdarzenia:

Dyżurny Stanowiska Kierowania w Nysie od godziny 12:43 w otrzymywał zgłoszenia, dotyczące skutków nawałnicy, która przeszła przez powiat nyski, a w szczególności przez miejscowość Wilamowice Nyskie.

W wyniku gwałtownych opadów atmosferycznych wody opadowe z terenów położonych powyżej miejscowości spłynęły do niej powodując podtopienia posesji, zalania budynków oraz naniesienie błota na posesje, drogi i do wnętrza budynków. Po przybyciu pierwszych zastępów straży pożarnej i rozpoznaniu terenu działań zadysponowano kolejne siły i środki. W chwili przybycia strażaków woda miała tendencję opadającą, nie było konieczności ewakuowania mienia z zalanych budynków oraz ich obrony. Działania skupiono na udrażnianiu cieków wodnych tak aby umożliwić swobodne odpływanie wody opadowej z zalanego terenu. Po ustąpieniu wody opadowej przystąpiono do wypompowywania wody z zalanych piwnic budynków mieszkalnych. Po zakończeniu pompowania przystąpiono do usuwania błota z drogi w celu przywrócenia przejezdności.

W samej ww. miejscowości działało 9 zastępów straży pożarnej o łącznej sile 36 strażaków.

                   Po godzinie dwudziestej ponownie przez nasze województwo przetoczyła się nawałnica, która spowodowała, że strażacy musieli wyjeżdżać do zdarzeń związanych z usuwaniem jej skutków. Podobnie jak za pierwszym razem najwięcej zdarzeń odnotowano w powiecie nyskim (5) oraz w powiecie głubczyckim (4).

Stanowisko Kierowania

Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP

Dyżurny Operacyjny Województwa

kpt. Krzysztof Sobkowicz